Devremülk Nedir?

Devremülk Nedir sorusu son zamanlarda özellikle de kaplıca gibi Ilıca konut projelerinin artış göstermesi ile sık sık duyulmaktadır. Genel anlamıyla yazlık yatırımlardan ve tatil anlayışından da farklıdır. Devremülk kişilerin kendi istemiş oldukları zaman dilimleri içerisinde müstakil daireye T.C tapu belgesi ile sahip olmasıdır. Burada anlatılan ve söz konusu olan hisse senetli yerlerdir. Tatil gibi kaplıca ılıcalar gibi dinlenme maksadı ile tasarlanmış konutlardır. Sistem olarak kat mülkiyeti kanunları ile Garanti ve güvenlik altına alınmıştır. Bu konut birden fazla kişilerin kalmış olduğu yerlerde 15 günlük zaman dilimlerini ayrılmıştır. Devremülk sahipleri kendine ait olan ve belirli periyotlar içerisinde kullandıkları konutlar ile bütün tasarruflara sahip.

Devremülkleri istedikleri takdirde satabilir kiralayabilir hatta miras bile bırakabilir. Genellikle devremülkler devlet tatil ile karıştırılmaktadır. Bu sebeple tüketicilere de yanlış bilgiler verilmektedir. Devretatil tapu sistemi yoktur. Sözleşme devretatiller için yeterli sayılmaktadır.

Devremülkler Neden Tercih Edilmektedir?

Devrimler aslında bir nevi maddi giderleri diğer devremülk sahipleri ile paylaşarak yardımlaşması söz konusudur. Oluşan bu maddi külfetlerin yazlıklarda temizlik gibi tadilat ve bakımları gibi olaylardan sorumludur.Böylelikle tamamen devre mülk sahiplerinin sorumluluklarındadır. Böyle olunca hem ekstra zaman ve para harcamak demektir.Devremülk sahipleri almış oldukları yerlerde gereken bütün bakımları onarımları devremülk idaresi tarafından takip edebilir. Devremülk sahipleri sadece bu işlem için aidat ödemesi yaparlar. Devremülklerinize kiralamaya verdiğiniz takdirde bu ödemeyi kiracı hesabından aktaracağınız için ekstra bir ödeme yapmanıza gerek de kalmayacaktır. Devremülklerde satış işlemleri yaptığınızda kar etme olasılığınız da olur çünkü yüksek olacaktır.

Devremülk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Devremülkler aslında kişiler için bir çeşit yatırım da sayılır. Devremülkler satın alırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlarda bulunmaktadır. Bu hususlar;

  • Öncelikli olarak alacağınız devremülk hangi bölgede olduğu, site içerisinde yer aldığınabakılmalı.Yanında herhangi bir sosyal tesisinin var olup olmadığınabakılmalıdır. Daha doğrusu beklentilerinizi karşılayabileceğinden emin olmalısınız.
  • Devremülkler hakkı kat tapusu bulunan konut ve daire şeklindeki yapılarda veya müstakil yapılarda kullanılmaktadır.
  • Almış olduğunuz devremülklerin en fazla bir yıl içerisinde kendi tapu sicilinize gösterilmesi gerekir.
  • Devremülkler satın alırken, bu haklarınız en az 15 gün olarak alabilirsiniz. 15 gün yeterli olmadı düşünürseniz katları olarak ekstra günler olarak satın alabilirsiniz. Bunlar 30 gün 45 gün 60 gün gibi belirleyerek tapuda da bu şekilde gösterebilirsiniz.
  • Devremülklerde sözleşmeler yaparken çok dikkatli okunmalıdır. Eklemek istediğiniz ekstra maddeler varsa önceden belirlemeniz gerek. Sözleşmeler diğerinin sahiplerinin hakları için borçları için ilk referans kaynağıdır.
  • Olası durumlarda sözleşme haklar için yetersiz kalır ise Türk Medeni Kanunu’nun maddelerine bakılmalıdır.
  • Son olarak devre mülk satın alırken herhangi bir sıkıntı yaşama durumunuz olabilir. Sorunu  çözemezsiniz bulunduğu yerin sulh hukuk mahkemelerine başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
  • Devremülk satın alırken daireyi ve bölgeyi görmeden ücret ödemesi yapmamalısınız.
Read Also -  Emlak Sloganları Örnekleri

Devremülk Nasıl Satın Alınır?

Devremülkler satın alırken tıpkı diğer evler ve konutlar gibi bunda da tapu işlemleri yapılması gerekir. Öncelikle devremülk alımlarında satan kişiyle alan kişi arasında bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme konutların hangi tarihler arasında kullanacağını ve devremülk sahibinin giderleri ödemek ile ilgili madde de yer almaktadır. Ekstra ortak kullanım alanları üzerinden hak ve sorumlulukları belirler. Demirbaş sayılan eşyaların korunması gibi maddeler bu sözleşmede yer alır.

Devre mülk sözleşmeleri tapunun beyanlar hanesine eklemesi yapılır. Böylelikle devremülk tapusu alınır. Devremülk tapuları alırken birtakım belgeler gerekir. Bu belgeler;

  • Türkiye Cumhuriyeti’ne ait nüfus cüzdanı, pasaport
  • Tapu işlemleri içerisinde yatırılan ödeneklerin belgeleri

Devremülk satın alındıktan sonra 14 gün içerisinde bir sebep göstermeksizin alıcı tarafından sözleşmenin feshi yapılabilir.  Satan kişi devremülk bedelini üzerine olan borçlarını cayma hakkı olan kişiye vermesi ile yükümlüdür. Ayrıca devre mülk cayma hakkını kullanmak gibi bildirimleri noter aracılığı ile satıcıya bildirilmesi gerekir. Devremülk satın alan kişi yapılan sözleşme üzerinde verilen tarihe göre evi boşaltması gerekir. Böylelikle alıcı ve satıcı arasında da hiçbir sorun olmaz.

Yorum yapın