Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır ?

Emlakçılığın tanımına bakacak olursak alıcı ve satıcı arasında aracılık hizmeti veren kişi veya kurumlara verilen isimdir. Lakin emlakçılık yapmak için emlak yetki belgesi alınması gereklidir. Emlak yetki belgesini alan bir emlakçı mesleki yeterliliğini kanıtlamış olarak kabul görecektir. Aynı zamanda işini kurumsallık boyutuna taşıyabilir. Aynı zamanda Emlak yetki belgesi almaya hak kazananlara 7 haneli emlak yetki numarası verilecektir. Bu numarayı ilanlarda ve sözleşmelerde kullanmak sizin faydanıza olacaktır.

Bu içeriğimizde emlakçılık belgesi nasıl alınır, nereden alınır, başvuru için hangi evraklar gereklidir bunları sizin için derleyeceğiz.

Emlakçılık Yetki Belgesi Nasıl Alınır ?

Emlak yetki belgesini almaya hak kazanmak için öncelikle MYK tarafından yetkilendirilmiş kurslara başvurmak gerekmektedir. Bu kurslardan Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesini almanız gerekmektir. Emlak mesleki yeterlilik belgesini almak için kursunuz sizi teorik ve uygulamalı olmak üzere 2 sınava tabi tutacaktır.

İlk sınav teorik sınav olacaktır bu sınavda yazılı bir test ile sınanacaksınız. Dört şıklı sorular sorarak bunları doğru şekilde cevaplanmanız beklenmektedir. İkinci sınav ise uygulamalı bir sınavıdır. Uygulamalı sınavda mesleğinizle alakalı belirli durumlar içinde nasıl davranmanız gerektiği, nasıl çözüm üretmeniz gerektiği gibi uygulamalı olarak sizden cevaplar beklenmektedir.

Sınavda başarılı olmanız beklenmektedir ve sonucunda Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaksınız.

Emlak mesleki yeterlilik belgenizi aldıktan sonra Ticaret İl Müdürlüğüne başvuru yaparak Emlak Yetki Belgesi almanız gerekmektedir.

Emlakçılık Belgesi Nereden Alınır ?

Taşınmaz Ticaret Yönetmeliğiyle birlikte Emlakçılık Belgesi almak zorunlu hale gelmiştir. İçerikte de belirttiğimiz gibi ilk öncelikle Emlak Yetki Belgesi sahibi olmanız gereklidir.

Read Also -  Kiracı Hangi Durumlarda Evden Çıkarılabilir?

Emlak yetki belgesini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslardan minimum 100 saatlik eğitimin sonunda başarılı olursanız alabilirsiniz. Sonrasından ise Emlak Danışmanı (Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı Ücreti (Seviye 5) olmak için gerekli evrakları tamamlayıp koşulları yerine getirerek bağlı bulunduğunuz ticaret odasına başvurarak alabilirsiniz.

Emlak Yetki Belgesi Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Emlak yetki belgesi almak için gereken evraklar, yerel emlakçılık kuruluşları veya emlakçılar odaları tarafından belirlenir ve farklı şehirlerde veya ülkelerde değişebilir. Ancak genel olarak, aşağıdaki belgeler gerekli olabilir:

 • Kimlik belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet gibi kimlik belgesi.
 • Eğitim belgesi: Emlakçılık eğitimini (Emlak Mesleki Yeterlilik Eğitimi) tamamlamış olmanız gerekir. Bu, bir eğitim kurumundan alınan bir belge olabilir.
 • Sigorta belgesi: Emlakçılık faaliyetlerinde sorumlu olduğunuz için bir sorumlu kişi sigortası yaptırmanız gerekebilir.
 • Başvuru formu: Emlak yetki belgesi almak için gerekli olan başvuru formunu doldurmanız gerekebilir.
 • Referans belgesi: Emlakçılık sektöründe çalışmış veya çalışan bir kişinin size yazdığı referans belgesi.
 • Belge için ödeme: Emlak yetki belgesi almak için gerekli olan ücreti ödemelisiniz.
 • Ekstra olarak istenebilecek evraklar: Oda kayıt belgesi, Diploma, İmza sirküleri, Adli sicil kaydı, Ticaret sicil gazetesi ilanı

Bu sadece genel bir liste olabilir, lokal yönetmelikler veya yerel emlakçılık kuruluşlarının gereklilikleri değişebilir. Belirli bir ülkenin veya bölgenin gerekliliklerini öğrenmek için yerel emlakçılar odasına başvurun.

Emlak Yetki Belgesini Kimler Alabilir?

Emlak yetki belgesi, emlakçılık faaliyetlerinde sorumlu olmak üzere, belirli kriterleri sağlamak koşuluyla, kişiler tarafından alınabilir. Bu kriterler arasında:

 • Eğitim: Emlakçılık eğitimini tamamlamış olmak veya emlakçılık eğitimini veren bir eğitim kurumunda eğitim görmüş olmak.
 • Yaş: Belirli bir yaş sınırı olabilir. Örneğin, 18 yaşın altında olamazsınız.
 • Sağlık durumu: Emlakçılık faaliyetlerinde fiziksel ve zihinsel olarak yeterli olmalısınız.
 • Ahlaki ve hukuki yönden uygun olma: Emlakçılık faaliyetleri için gerekli olan ahlaki ve hukuki yönden uygun olmalısınız.
 • Sigorta: Gelir ve kurumlar vergine tabii olmak
 • İflas: İflas etmemiş olmamanız lazım ve konkordato ilan etmemiş olmanız gerekmektedir.
 • 5. Seviye Mesleki Yeterlilik Belgesi Sahibi Olmanız Gerekmektedir.
 • Minimum 12 ay Emlakçılık yapmış olmanız gerekmektedir.
 • Kullanacağınız iş yerinin gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
 • Referanslar: Emlakçılık sektöründe çalışmış veya çalışan bir kişinin size yazdığı referans belgesi
Read Also -  Emlak Sloganları Örnekleri

Bu koşulları sağladınız da genel olarak bir problem oluşmamaktadır fakat bağlı olduğunuz bölge de bu şartlar değişiklik gösterebilir. İlgili kurumlara başvurup bu bilgileri teyit etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Emlak Yetki Belgesi Fiyatları 2023

Emlak yetki belgesi fiyatları bulunduğunuz ilin ticaret odalarının belirlediği fiyata göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak bir araştırma yaptığımızda Emlak Danışmanı (Seviye 4) ücreti 1600 Türk Lirası olarak görünürken, Sorumlu Emlak Danışmanı Ücreti (Seviye 5) 1800 Türk Lirası olarak görünmektedir.

Yorum yapın