Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Eve Alım Satış Yasağı Geliyor

Enerji Kimlik Belgesi Olmayan Eve Alım Satış Yasağı Geliyor

Daha çok beyaz eşyada görmeye alışkın olduğumuz “Enerji Kimlik Belgesi” binalara da geliyor. 2 Mayıs 2017 itibariyle 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi zorunlu olacak…

Daha çok beyaz eşyada görmeye alışkın olduğumuz  enerji kimlik belgesi binalarda da zorunlu hale geliyor.. 2 Mayıs 2017 itibariyle 2011 yılından önce yapı ruhsatı almış tüm binalar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almak zorunda.


Buna göre Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapıların alım ve satımı yapılamayacak.


Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor.

Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.


2 MAYIS SON GÜN
Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre; Enerji Verimliliği Kanunu'na göre, 2011'den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu ise 2 Mayıs 2017'de başlayacak. 2 Mayıs'tan sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacak. Uygulama ile alım yapacak vatandaş da aldığı yapının enerji sınıfını bilecek, tercihini de buna göre yapabilecek. Enerji kimliğinin, yapının fiyatını da etkilemesi mümkün olacak.


KİRALAMADA ZORUNLULUK YOK
Bakanlık yetkilileri, kiralamalarda bu şartın aranmayacağını kaydetti. Yetkililer, 2 Mayıs'tan sonra alım satım yapacak vatandaşların, satış yapmadan önce, istedikleri tarihte kimlik belgelerini alabileceğini ifade etti.


Enerji Kimlik Belgesi, 2011 öncesi binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A'dan G'ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması gerekiyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor.


Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

Kaynak: Habertürk


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..