Arsa Değerleri Neden Artıyor?

Arsa Değerleri Neden Artıyor?

Uzun vadeli ve ileriye dönük yatırımcıların ve emlak piyasasında görev alanların dikkatini çekmeyi başaran taşınmazlar arasında yer alan arsalar dönemsel etkiler ile metrekare fiyatlarında dalgalanmalar yaşar. Arsa değerleri neden artıyor diye düşünüldüğünde ise bunun birden fazla sebepleri olabilmektedir. Öncelikli olarak arsanızın bulunduğu konum ve mevkii fiyatlandırma konusunda daima ön planda olmuştur, merkezde ve merkeze yakın alanlardaki bütün arazi ve arsalar daima fahiş fiyatlara sebep olmuştur. Her bakımdan benzetme yapmak gerekirse medeniyete daha yakın olması ve belediyelerin sunduğu imkânlar dâhilinde olması hemen herkesin tercih edeceği bir özelliktir.

Ayrıca sahip olduğunuz arsalar şehir merkezinde uzakta olsa bile değerlenip fiyatlarının artış göstermesi mümkündür, bu sebep olan durum ise bağlı olduğunuz belediyenin ya da devlet kurumlarının arsanızın yakınlarında inşa edecekleri projeler doğrultusunda fiyat artışları yaşanabilmektedir. Arsa değerleri neden artıyor sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de arsaların bir bakıma hammadde görevi görmesidir, yani üzerlerine istenilen yapının yapılabileceği gibi farklı yöntemler ile de değerlendirilebilir. Bu yüzden de şahıslar ile birlikte firmalarında dikkati çekebilir ve taleplerin arttığı ve rekabetin oluştuğu bir durum meydana gelebilir, bu da elbette ki istenmeden de olsa arsa fiyatlarını değişik açılardan etkileyebilir. Satıcı bakımından olumlu hale gelmiş olsa da alıcı kesimler bu durumdan oldukça rahatsız olurlar, uzun vadeli bir yatırım aracı olarak düşünülerek satın alınmak istenilen arsa yüksek fiyatla alınırsa yatırımcının zararına olur.

Arsa değerleri neden artıyor diye düşünüldüğünde başka bir bakış açısı daha vardır aslında, sahip olduğunuz arsanın imar planına açık olması her halükarda sizin lehinize sonuçlar doğurur. İmara açık olmayan bir arsa inşaat firmalarının gözünde normal bir tarım arazisinden farksızdır, imara açık olan veya ileride imar planı verilebilecek arsalar normal şartlarda benzerlerinden daha yüksek fiyatlara sahiptir. İleriye dönük yatırım aracı olarak bu özelliğe sahip arsalar daima ön planda olup istenilen fiyattan alıcı bulabilmiştir, görüldüğü üzere arsa fiyatlarının artmasının bazı temel nedenlerine değindik ancak bazı durumlarda da özel koşullarında fiyatlarında artmasında etkin bir rolü olduğunu da asla unutmayın.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..