Arsa Değerli Neden Sürekli Artar?

Arsa Değerli Neden Sürekli Artar?

Arsa değerleri neden sürekli artar sorusunu son dönemlerde oldukça fazla duymamız ile birlikte sebepleri de pek çok etkenler yüzünden değişmektedir. Arsa fiyat belirlenmesinde en önemli etken aslında arsanın bulunduğu mevkii ve konumdur, şehir merkezine ne kadar yakın olursa ve çeşitli imkânlara ne kadar yakın olursa metrekare fiyatları o derece yükselir. Elbette birde şehre yakın olan arsaların daha kolay imar planı alabilmesi veya iskân ruhsatı alabilmesi daha kolaydır, bu yüzden de daima merkezlere yakın yerlerdeki veya şehir dışında olup da yeni ve büyük projelerin kurulacağı alanlara yakın arsalar normal değerlerin üzerinde seyreder.

Sahibi olduğunuz arsa imar planlarında geçerli değil ise size kazandıracağı fazla bir miktar olmaz çünkü ekilecek bir tarladan farkı kalmaz. Buda aslında tamda arsa değerleri neden sürekli artar konusu ile tezat bir durum oluşturur, kolay satılabilecek veya iyi fiyatlandırılan arsalar genel olarak emlakçıların dikkatlerini çekmeyi başarır. Sizlerde yatırım amaçlı arsa satın almak istiyorsanız veya elinizdeki güzel mevkideki arsaları elden çıkarmak istiyorsanız mutlaka işin uzmanı olan emlak danışmanlarını görevlendirmelisiniz. Zira değerini kaybettirmeden en kısa zamanda satın alacak kişilere istedikleri özellikte yerler bulabilen veya satacak kişiler için ise önerdikleri parayı ödeyebilecek ve zaman kaybetmeden satabilecek tek kişi emlakçılardır.

Emlak alanı ile ilgili değilsiniz ancak yatırım amaçlı birkaç mülk satın almayı düşünüyorsanız da uğrayacağınız ilk yer arsa değerleri neden sürekli artar sorusuna en iyi cevabı verebilecek emlak danışmanları olacaktır. Yinede bilenen bazı gerçekleri göz önünde bulundurmakta fayda var, eğer yatırım amaçlı arsa satın almayı düşünüyorsanız öncelikle geri dönüşümündeki beklentinize karar vermelisiniz uzun vadede yüksek kazanç mı kısa vadede ama düşük kazanç mı? Önceliğinize karar verdikten sonra uygun alanlara bakabilirsiniz, genel olarak herkes kısa vade düşük kazanç tercih ettiği için en yakında ki arsa fiyatları talebe bağlı artacaktır. Bu yüzdende imkânlarınız var ise uzun vadeyi seçerseniz hem uygun fiyata almış olursunuz hem de daha fazla kazanç sağlamış olursunuz. Kısaca özetlemek gerekirse arsa fiyatları konumlarından, imar planlarından ve elbette ki taleplerin fazlalığından metrekare fiyatlarında artış yaşanır.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..