Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

  Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapılır?

Çalışan ya da belirli bir maddi birikimi olan insanların büyük bir kısmı, bu birikimlerini o anda tüketmek yerine ilerleyen dönemlerde de çok etkili bir şekilde kullanabilmek adına yatırım araçlarını incelemeye başlıyorlar. Günümüzde her ne kadar pek çok farklı yatırım aracı insanların kullanımına sunulmuş olsa da gayrimenkul yatırımı, çok uzun süredir insanların hakkında ciddi araştırmalar yaptığı konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmakta. Uzun vadede oldukça doğru planlar yapılması gereken bu sektör kârlı olsa da birçok farklı etkenden doğrudan etkilenebildiği için insanların dikkatli olmaları gereken yatırım alanlarından bir tanesi olarak ön plana çıkmakta. 

 

Fiyat dalgalanmaları başta olmak üzere yatırımcılarının birçok farklı konuyu aynı anda düşünmesi gereken gayrimenkul yatırımı ile yüksek oranda kazançların elde edilmesi adına konutların henüz fiyatlarının düşük olduğu dönemlerde alınması ve daha sonrasında yükseldiğinde satışa sunulması gerekmektedir. Lakin ucuza alıp pahalıya sat konusu düşünülenden çok daha fazla üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesidir. Aksi bir halde yani bilinçsizce yapılacak olan gayrimenkul yatırımı sonrasında yatırımcı düşündüğünden çok daha ciddi şekilde zarar görmüş olacaktır. Pek çok farklı sektörde olduğu gibi gayrimenkul yatırımı konusunda da bazı riskler kendini gösterebilmektedir. Yatırımcıların bu aşamada yapmaları gereken en önemli şey ise yatırımları doğru şekilde analiz edebilmektedir. Eğer ki satın alınmak istenilen gayrimenkulün uzun vadede yatırımcılarına sunmuş olacağı kâr oranı karşılaşılacak risklerden az ise o gayrimenkule yatırım yapmamak gerekmektedir.

 

Yatırımcılar gayrimenkul yatırımı adına konut satın almadan önce o konut ile alakalı imar ve iskan izinleri başta olmak üzere tapunun durumu, yapı kullanım belgesi, satın alım yapılacak bölgede ilerleyen dönemlerde kamulaştırma çalışmalarının olup olmayacağı, yapı kullanım belgesi, zemin incelemesi, doğal afetlere karşı dayanıklı olup olmadığı gibi pek çok farklı konu üzerinde ciddi araştırmaların yapılması gerekmektedir. Satın alımdan sonraki 5 yıl içerisinde bu bölgede değeri olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyebilecek herhangi bir imar durumunun kendini göstermesi, bölgenin ticari değerindeki değişimler gibi etkenler; yatırımcıların yapacakları yatırımlara yön verecek başlıca durumlar arasında kendine yer bulacaktır.

 

Birçok yatırımcının gayrimenkul yatırımı konusunda en büyük istekleri ya da hedefleri mümkün olan en kısa vade içinde yüksek oranlarda kârlılık elde etmek oluyor. Ancak bu,  son derece yanlış bir düşünce. Çünkü gayrimenkul yatırımı, genel anlamda yatırımcılarına uzun vadede oldukça yüksek kâr oranlarını sunabilecek bir yatırım aracıdır. Dolayısıyla yatıracağı parayı kısa sürede katlayarak almak isteyen kişiler bu tarz bir yatırım aracını kullanmak isterlerse, ilerleyen dönemlerde yani yatırımları henüz tam olarak değerlenmemişken onları satmak istedikleri zaman ciddi bir zarar ile karşı karşıya kalabilirler. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına yatırım sonrasında ne kadar süreli  beklenebileceği konusu hakkında düşünüldükten sonra yatırım yapılmalıdır. 

Genel olarak kimi yatırımcıların son dönemlerde gayrimenkul yatırımı ile alakalı yapmakta oldukları en büyük hatalardan biri ise yeni yapılmaya başlanan konut projelerini henüz tam anlamıyla incelemeden bunlara yatırım yapmaları. Ancak kimi projeler gerek bulunduğu yer gerekse sağlamış olduğu olanaklar bakımından istekleri karşılama konusunda ciddi anlamda yetersiz kalıyor. Böyle olunca da projeler bittikten sonra dahi insanlar buradan satın aldıkları konutlar üzerinden istemiş oldukları başarılı kâr oranlarını elde edemeyebiliyorlar. Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak isteyen yatırımcıların mümkün olduğu kadar her projeyi incelemesi ve üstünkörü bir şekilde gayrimenkul yatırımı yaparak kendini zor durumda bırakmaması gerekmektedir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..