Devremülk Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Devremülk Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Devremülk ülkemizde çok yaygın bir kullanımı bulunmasa da yıllar içerisinde artan bir talebe sahiptir. Yılın sadece 15 günü tatil yapabilenler için en doğru tercih olan devremülk sistemi oldukça ciddi avantajlara sahiptir.

Kanuna göre bir mülkün tapusunun paylara ayrılması biçiminde tanımlanan devre mülk, pay sahiplerinin sayısına göre en az 15 günle sınırlandırılabilir. Farklı tapu paylarının farklı kullanım sürelerinin mümkün olduğu mülkler mevcutken, hisseleri eşit paylara ayrılan devremülkler de bulunmaktadır. Bu noktada net olarak belirtmek gerekir ki, devre mülk ile devre tatil aynı şey değildir. Devremülk mutlak suretle tapu tahsisini içerirken, devre tatil firmalarca sunulan sınırlı süreli kiralama gibi düşünülebilir.

Devre mülk konutların belli standartları mevcuttur ve hak sahiplerinin mülkü kullanacakları tarihler dönüşümlü olarak değişebileceği gibi yönetimin yapacağı kura ile tespit edilebilir. Çoğunlukla haksızlık olmaması bakımından tarihlerin sürekli değişmesi planlanır. Bu noktada devre mülk satın alırken tapu senedinin belirtildiği şekilde tahsis edileceğinden emin olmak gerekir. Ayrıca satın alınacak devre mülk sakinlerinin yönetim konusunda yeterince aktif olmaları düzenli bir kullanım için uygun olacaktır.

Cayma Hakkı Önemli

Devre mülk yönetimi devrettikleri hisseler için en az 14 günlük cayma hakkını tanıyor olmalıdır. Zira maalesef bazı mülklerde olumsuzluklarla karşılaşılması mümkün olabilmektedir. Devremülk konutlar çoğunlukla siteler içerisinde yer almakta ve şirketlerin kontrolünde olmaktadır. Bu nedenle yönetimin size sunacağı imkanları sorgulayabilir, detaylı bir rapor talep edebilirsiniz. Satın alımdan sonra yaşayacağınız herhangi bir sorun halinde itiraz ve iptal edebilme opsiyonunuz bu anlamda önemlidir. Her ne kadar devremülk alımını yaptığınızda aynı gün kullanmaya başlamanız çoğu zaman mümkün olmayacak olsa da, bir güvenlik mekanizması olarak cayma hakkı önem arz etmektedir.

Tapu Talep Edin

Kanuna göre devremülk, kat irtifakı tapusunun paylaşımını ifade ettiğinden, her hak sahibi birer tapuya sahip olmalıdır. Ülkemizde gayrımenkullerin hak sahipliğinde tek geçerli evrak tapudur. Noterde hazırlanacak senetler, süreli kullanım sözleşmesi gibi sözleşmeler devre mülk değil, devre tatili ifade eder ve bire mülk satın alma işlemini değil, sözleşme süresi boyunca süreli kiralamayı elde etmiş olursunuz.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..