Emlak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok uzun yıllardır emlak sahibi olmak, en doğru yatırımlardan bir tanesi olarak bilinmekte. İnsanlar gerek içerisinde oturmak gerekse kiraya vermek gibi opsiyonlar adına istedikleri fiyatlarda satışa sunulmuş olan gayrimenkulleri inceleyebilir ve bunlar arasından seçimlerini yaparak satın alım işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilir. İster yatırım ister kullanım amaçlı olsun fark etmez, emlak satın alım işlemi esnasında gerekli olan konulara dikkat edilmemesi halinde ortaya düşünülenden çok daha ciddi sonuçların çıkacağını bilmeli ve adımlarını da buna göre atılması gerekmektedir. Gayrimenkullerin fiyat olarak yüksek bir yatırım aracı olmasından dolayı atılacak olan her bir adımın önemle atılması ciddi anlamda öneme sahiptir.

 

Emlak satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk konuların başında bunun ne amaçla satın alındığıdır. İçerisinde oturulması adına emlak satın alınmak isteniyorsa, bunun için ilk olarak dikkat edilmesi gereken ayrıntı oturacak olan kişilerin gerek işlerine gerekse okul ya da farklı lokasyonlara buradan nasıl gidebilecekleridir. Alt yapı çalışmalarının nasıl yapıldığı, ulaşımın ne şekilde sağlandığı, burada bulunan yapıların fiyatlarının satın alım işlemi esnasında ne oranda olduğu ve ilerleyen dönemlerde bu alanda yapılacak olan çalışmaların neler olacağı gibi detayların belirlenmesinden sonra ise artık sıra çok daha detaylı bir araştırma yapılmasına gelmekte. İnsanların akıllarında ilk olarak fiyatlar geliyor olsa da bu aşamada ödenebilecek olan fiyat dahilinde en iyi sonuçların alınmasına yardımcı olacak olan emlakların listelenmesi, satın alım işlemi öncesinde kişilere çok büyük kolaylıkla sağlamış olacaktır.

 

İnsanların büyük bir kısmı bilinçsizce emlak satın aldığı için bu emlakların tapularında yer alan detayları görmezden gelebiliyorlar. Halbuki tapuların kat mülkiyetli ya da irtifakı olmaması, beraberinde pek çok sorunun gelmesine sebep olabilecektir. Tapuda arsa olarak görülen ancak fiiliyata konu olmuş bir mülk satın alınmadan önce mutlaka bu konuda deneyimli kişilere danışılmalıdır. Emlak yatırım amaçlı satın alınıyorsa ya da içerisinde kiracı varsa ve bir süre sonrasında kiracının çıkacağı söyleniyorsa; bu aşamada ise kira kontratının dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Kontratta yer alan detayların dikkatlice incelenmesi, her iki tarafın da haklarına zarar verilmeden ilgili işlemlerin yapılması gerekmektedir.

 

Kiracılı olan evlerde evi satın alacak olan kişiler eğer ki kiracı ile anlaşmaya varamazsa ya da kendisinin burada oturmak istemesi durumunda yine yasal olarak gerekli her türlü çalışma yapılabilecektir. Bu esnada gayrimenkulde yaşamakta olan kişiler ya da önceki sahibin üzerinde yer alan aidat, elektrik, su, doğalgaz gibi maddelere ait olan borçların ve kiracının vermiş olduğu depozitonun iadesi gibi konuların satış öncesinde mutlaka sonuca bağlanması gerekmekte. Çünkü aksi durumda yaşanılacak olan sorunların giderilmesi işlemi esnasında pek çok sorun kendini göstermiş olacaktır.

 

Bankalardan kredi alınarak emlak sahibi olunacağı durumlarda ise banka, faiz ve vade oranları gibi birçok farklı konunun üzerinde durulması önemlidir. Çünkü özellikle de son dönemlerde meydana gelen gelişmelerin sonrasında artık insanlar bankalar üzerinden yapacakları araştırmaların sonrasında kendisini göstermiş olacak avantajların ve dezavantajların incelenmesi ile birlikte etkili kararların verilmesi önem kazanacaktır. Genel olarak bankalar evlerin fiyatlarının ekspertiz tarafından belirlenmesinden sonra bu oranın belirli bir kısmı kadar ödeme yapacaklardır. Dolayısıyla bankaların verecekleri bu tutarlara bakılarak daha sonrasında herhangi bir sorunun kendini göstermemesi adına mutlaka kredi oranlarına, ödeme tutarlarına bakılarak sonuca varılmalıdır. Böylece emlak satın alım işlemleri sorun çıkmadan oldukça kolay bir şeklide tam anlamıyla istenilen emlakların alınması adına yapılmış olacaktır. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..