Emlak Vergisi İndirimli Ödenebilir Mi?

Emlak Vergisi İndirimli Ödenebilir Mi?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz gayrimenkuller emlak vergisine dahildir. Bu vergilerde indirimli ödeme seçeneği de mevcut bulunmaktadır. Emlak vergisinin indirimli şekilde ödenebilmesi için beli başlı koşulları bulunmaktadır.  

Emlak vergisi ödemek için başvuru yapan mülk sahibi emekli, dul, yetim, gazi yada şehit yakını ise ve mülkü sadece oturmak için kullanıyor ise emlak vergisinin indirimli şekilde ödenmesi için 8. maddesine göre ödeme yapabilmektedir. Binanın oturulur bir şekilde kullanılmasına istinaden bu koşullarda olan mülk sahipleri binanın binde birini ya da binde ikisini emlak vergisi olarak devlete ödemektedir. Fakat hiçbir geliri olmadığını beyan eden ve bunun yanı sıra sosyal güvenlik kurumundan ödeme alan kişilerde ise indirimli emlak vergisi sıfıra kadar indirilmektedir. 

Emlak vergisi mülkün bulunduğu ikamette bulunan PTT ve belediyeler ödenmektedir. Bunun dışında internet üzerinden de emlak vergisi ödemeleri yapılabilmektedir. Zamanında ödeme yapılması daha sonra birikecek olan emlak vergi cezalarının önüne geçmiş olur. 

Mülk sahibi her yıl düzenli olarak emlak vergisini ödemek zorundadır. Bunun yanı sıra emlak vergisinden indirimli faydalanan ya da emlak vergisi ödemeyecek koşullara sahip olan kişilerde emlak vergisi ile ilgili belgeyi PTT ve Belediyelere ibraz etmek durumundadır. Yaşadığı süre boyunca mülk sahibi indirimli emlak vergisinden faydalanır. Ayrıca mülk sahibi 18 yaşından küçük ise kişiden sorumlu olan kişilerde bu beyanları ve ödemeleri yapmak zorundadır. 

Vergiden muaf olan emekli, dul, şehit yakını, gazi ve geliri olmayan kişiler her yıl vergi döneminde bu durumu güncelleyerek emlak vergisinden muaf tutulabilmektedir. Bunun şartıda sadece tek bir mülke sahip olan kişilere verilen muaf durumudur. 

Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir mülke sahip olan kişiler emlak vergisi ödemek zorundadır. Ödememe koşulları sadece belirli şartlarda olan kişilere aittir. Emlak vergisini ödemeyen mülk sahipleri ise ceza ile birlikte emlak vergisinin tamamını ödemek zorundadır. Bu ceza miktarı ödenen emlak vergisinin % 4 tutarı kadar eklenmektedir. Cezaya girmemek için emlak vergisinin düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. 

Emlak vergileri her yıl artış göstererek ödeme alınmaktadır. Devletin belirlemiş olduğu fiyat aralığında bulunan emlak vergileri gelecek yıl planında artarak ödeme planına aktarılmaktadır. 

Ödemeler PTT, Belediye ve internet üzerinden   yapılarak karşılığında ödendiğine dair makbuz alınmaktadır. Bu durumda alınan emlak vergisi makbuzları her ihtimale karşı korunmalıdır. Mülkün satışında da emlak vergisi makbuzları alıcıya aktarılır. Emlak vergisi Türkiye2 de yer alan mülk sahiplerine gelir vergisi olarak görünmektedir. Mülkün içerisinde oturan mülk sahibi emlak vergisi kanundan muaf şartları taşıyor ise sadece beyanname hazırlaması yeterli olacaktır. Sosyal güvenlik ödemesi alan kişilerde sosyal güvenlikten aldığı ödemeler ile ilgili bilgi vermek zorundadır. Emlak vergisi zamanında ödeme yapılarak ceza alınmaması daha az miktarda ödeme yapılmasını sağlayacaktır. 

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..