Emlak nedir? hakkında detaylı bilgiler

Emlak nedir? hakkında detaylı bilgiler

Emlâk veya gayrimenkul; bina, arsa,daire,işyeri, bahçe gibi taşınmaz mal ve mülklerin ortak adıdır. Emlâk, en güvenli bir yatırım aracı olarak görülür.

Emlâk alım satımında genelde ileriye dönük ve kar marjı yüksek bölgelerde yatırım aracı olarak tercih edilir. Emlâkların değerlerinin mortage veya al sat (tut-sat) uluslararası kriterlere göre belirlenmesini sağlar. Böylece değeri belirlenmiş olan bir emlâk, emlâk borsasında metre kare bazınndada alınıp satılabilir hale gelir. Emlâk piyasasının gelişmesi ile daha önce değeri bilinmeyen emlâklar piyasada arz talebe göre,bölgeye göre değer bulmaya başlar.

 

Gayrimenkuller bir rant aracı olarak kullanılabilirler. İleride değerleneceği düşünülen arsa veya gayrimenkul, alınarak bekletilmeye başlamaktadır. Hızla gelişen şehir yaşamı, şehrin sınırlarını da büyütmektedir. Hiçbir değeri olmayan boş araziler ise bir anda değerlenmektedir. Toprak değeri çok az olan gayrimenkuller bu sayede çok yüksek bir fiyata satılabilmektedir.

Günümüzde hızla gelişen internet örnek: www.emlaksatan.com gibi ilan siteleri sayesinde emlâk sektörü büyük hareketlilik getirmiştir. Özellikle farklı şehire taşınmak zorunda kalan insanlar, internet sayesinde o bölgedeki emlâk komisyoncuları ile rahatça iletişime geçerek ev veya iş bulma süreçlerini hızlandırmaktadırlar.

 

Emlak çeşitleri,kısaca anlamı, tanımı:

Arsa : Üzerine yeni planlara göre  yapı yapılmak için ayrılmış yer.

Bahçe : Sebze, meyve, çiçek veya ağaç yetiştirilen yer.

Mülk : Ev, dükkân, arazi vb. taşınmaz mal. Vakıf olmayıp doğrudan doğruya birinin malı olan yer veya yapı. Devletin egemenliği altında bulunan toprakların bütünü, ülke.

Taşınmaz : Ev, tarla,daire vb. taşınmaz mülk, gayrimenkul. Taşınmaz.

Gayrimenkul : Taşınmaz,tüm mülkler.

Emlak bürosu : Emlak alım satımı, kiralanması ile uğraşan iş yeri, emlakçı veya danışman.

Emlak kredisi : Konut kredisi.

Emlak vergisi : Her yıl belediyelere ödenen ev, dükkân, arsa vb. mülklerin vergisi.

Emlakçı : Emlak bürosu. Emlak Ofisi Aracılık hizmeti. Emlak alıp satma işiyle geçinen kimse.

Bina : Mülkte asıl çatı olarak içinde barındırdığı daire,işyeri vs Yapı.

Güvenli alım satım : Güven verici, emniyetli, emin.kişi kurumlarla iş yapmak.

Emlak alım vergisi : Taşınmaz malların alım ve satımı sırasında bir kereye özgü alınan ve matrahı satış bedeli (raiş) değeri  olan vergi türü.

Emlakçılık : Ofis veya emlak bürosu sahibi olan kimseler. Emlakçının yaptığı iş ve görevleri bir emlakçının yapacağı hizmet öncelikle müşteri memnuniye ve doğru kazançlı hedefe yönlendirme yapmalıdır.Müşterisini.

Emlak yatırım fonları ve ortaklıkları : Emlâk piyasasında yatırım yaparak katılımcılarına getiri sağlayan ortaklık ve fonlar.

Yatırım : Yatırma işi. Millî ekonominin canlanması ve katkı sağlamak amacıyla veya bir ticaret kuruluşunun üretim ve hizmet gücünü artırıcı nitelikte olan aktif değerlerine yapılmış olan yeni eklemeler.Bir çıkar veya kazanç sağlamak için yapılmış olan davranış. Parayı, gelir getirici, taşınır veya taşınmaz bir mala yatırma, para yatırma veya fonlarla katkı sağlamak.

 

Ekonomik : Ekonomi ile ilgili olan, iktisadi. Tasarrufa yönelik. Az masraflı, hesaplı, iktisadi. En az çabayla en çok verim alınan, kazançlı.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..