Enerji Kimlik Belgesi Neleri Getiriyor

Enerji Kimlik Belgesi Neleri Getiriyor

 

Emlak sektörünün son günlerde içerisinde olduğu hummalı mantolama çalışmalarının nedenini merak edenler küçük bir araştırma yaptıklarında Enerji verimliliği yasası kapsamında yapıların enerji kimlik belgesi edinmesi zorunluluğuna ulaşırlar. Pekiyi Enerji Kimlik Belgesi ne için gereklidir veya başka bir şekilde sorulacak olursa Enerji Kimlik Belgesi Yapı Sahipleri için neleri getiriyor?

Yapılarda Yalıtım Önemlidir

Öncelikle hükümetin son yıllarda çıkardığı en önemli yasal düzenlemelerden birisi olduğu kolayca söylenebilecek olan enerji verimliliği yönetmeliği içi boş bir yükümlülük standardı getirmiyor. Yani, “bunları yapmasak ne olur ki?” sorusu; bu noktada çok geçerli değil. Çünkü, enerji verimliliği yasası kapsamında getirilen ısı yalıtımı standartları, hem yapı sahiplerinin bütçesinin korunması, hem de ulusal enerji sarfiyatı miktarının düşürülmesi açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Zira yalıtım yapılmış bir binada ısınma için tüketilen doğalgazın %70’e varan oranlarda tasarrufu söz konusu olmaktadır.  Ulusal boyutta değerlendirildiğinde yalıtım sayesinde milli gelirin hatırı sayılır bir miktarının harcandığı ısınma giderlerinde büyük bir tasarruf elde edilmesi söz konusu olacaktır.

Konut Sahiplerinin Yükümlülükleri

Yapıların Enerji Sınıflarının tespit edilmesi için düzenlenmesi gereken Enerji Kimlik Belgesi, zemin alanı 50 metrekarenin üzerindeki her yapı için zorunludur. Her ne kadar mayıs 2017’de yürürlüğe girmesi planlanmış olsa da süresi uzatılan uygulama kapsamında, yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından binanın enerji sınıfı tespit edilmekte ve maalesef ısı yalıtımı uygulaması bulunmayan yapılar için geçerli bir belge düzenlenememektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi bir opsiyon değildir. Kocaeli depreminden sonra uygulamaya alınan zorunlu deprem sigortası uygulamasına benzer yaptırımları kapsamaktadır. Örneğin; yasaya göre enerji kimlik belgesi bulunmayan konutun su ve elektrik gibi hizmetleri alamamasının yanı sıra, kiraya verilememesi ve hatta satışının mümkün olmaması gibi müeyyideler yer almaktadır. Tabii bunun yanında yapılan denetlemelerde bu belgeye sahip olmadığı anlaşılan konutların sahiplerine idari para cezaları da kesilebilecektir.

Ülkemiz için oldukça önemli olduğu söylenebilecek bu maliyetin kısa zamanda kendi maliyetini çıkarıyor olduğunu unutmamak, konut satın alırken mümkünse bu belgeye sahip yapıları tercih etmek veya en azından yalıtım uygulaması yapılmış konutları tercih etmek faydalı olacaktır.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..