Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut satın almak, birçok ailenin ve bireyin hayalleri ve hedefleri arasında yer almaktadır. Satın alınacak konut için karar vermek, bütçe hazırlığı yapmak ise bu hayal ve hedeflerin gerçekleşmesi için oldukça önemli aşamalar içermektedir.

İnternet üzerinde yer alan satılık konut ilanlarını inceleyerek başlayan bu süreç, birçok yatırımcı için uzun bir zaman almaktadır. Bu yüzden konut satın alma aşamasında ilk etapta kiraya vererek gelir elde etmek için mi, yoksa satın alınan konuta yerleşmek için mi olduğuna karar vermek gerekmektedir.

Eğer satın aldığınız konuta yerleşerek, bu konutta yaşamınızı devam ettirmek istiyorsanız ana kriterleriniz işyerinize olan uzaklık, sosyal imkanlar, çocuğunuz varsa çocuklarınızın okullarına olan uzaklığı, çocuğunuz yoksa da olması halinde gidebileceği kreş, anaokulu, ilkokul gibi okullara olan uzaklığı şeklinde sıralanacaktır. Satın aldığınız konutu kiraya vererek bir ek gelir elde etmek istiyorsanız tüm bu kriterlerin kiracılar için geçerli olması ile birlikte, satılık konut ilanlarına baktığınız muhit içerisindeki amortisman süresini de göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Ev satın alma aşamasında, bir ev için yeterli birikime sahip değilseniz, bankalar tarafından hazırlanan konut kredisi kampanyalarını incelemeniz, bütçeniz ve gelir durumunuz için en uygun konut kredisi kampanyasına özenle karar vermeniz de gerekecektir. Bankalar, konut kredilerini genellikle satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar sunacağı için, satın almayı düşündüğünüz konutun satış değeri ile ekspertiz değeri arasındaki farkı da hesaba katmanız gerekecektir. Örneğin 200 bin Türk Lirası’na satılan bir konutun ekspertiz değerinin 150 bin Türk Lirası çıkması halinde temin edebileceğiniz kredi miktarı 120 bin Türk Lirası’na tekabül edeceği için, geriye kalan 80 bin Türk Lirası’nı kredisiz bir şekilde sizin karşılamanız gerekecektir.

Satılık konut ilanlarını inceleyerek, satın almaya karar verdiğiniz konutu varsa aracı firma (emlakçı, müteahhit firma vb.), yoksa konut sahibi ile birlikte ziyaret etmeniz, satın alma amacınıza olan uygunluğuna göre incelemeniz, olası kiraya verme durumlarındaki amortisman sürenizi hesaplamanız, konut yatırımınız için oldukça önemli bir yere sahiptir. Biz de internet sitemizde yer alan satılık konut kategorisi ile birlikte satın alacağınız konut için en doğru ve getirisi yüksek kararı vermeniz için gerekli bilgileri sunmaktayız.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..