Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Yıllardır dişinizden tırnağınızdan artırarak para biriktirdiniz veya sıkı bir çalışma ile kredi çektiniz ve ev almak istiyorsunuz, ancak sadece alım satım yapılmakla tapuyu almakla işiniz bitmiyor. Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar oldukça fazladır, özellikle sıfır daire değil de ikinci el bir ev alıyorsanız özen ve itina göstermeniz gereken çok fazla konu vardır. Eski ve ikinci el konut alımlarında öncelikli olarak dikkat edilecek hususlar arasında tadilat ve tamirat gerektirecek alanların tespit edilmesi, her türlü tesisat hatlarının gözden geçirilerek büyük boyutlu hasarlarda satın alacağınız kişi ile görüşerek mümkün mertebe toplam alış fiyatından indirim talep edilmesi gerekir.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında ayrıca satın alınacak mülkün tapu kayıtlarının temiz olmasına yani herhangi bir icra müdürlüğünden haciz şerhi işlenmemiş veya herhangi bir mahkemece satılamaz kararı verilmemiş olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde başkalarının borç ve husumetleri yüzünden evinizden, yuvanızdan olabilirsiniz, bankadan konut kredisi kullanarak konut almayı düşünüyorsanız öncelikli olarak krediye uygunluk durumunun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca tapuyu devralacağınız kişinin vergi dairesi ve benzeri resmi kurumlara borcu olmamasına ve söz konusu evin çevre vergisi ve diğer dâhil olduğu vergi gruplarına borcunun sıfırlanmış olmasına özen gösterir. Sıkıntı yaşayabileceğiniz başka bir durum ise elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerine olan borçlardan dolayı gerekli devir işlemlerinin tamamlanamamasıdır bu konuda da oldukça hassas davranılması gerekir.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında sıfır daire alımlarında rastlayabileceğiniz bir olay olan iskân ruhsatı olmayan konutların satın alınmasıdır. Bilindiği üzere iskân ruhsatı kat mülkiyeti ve tapu işlemleri ayrıca çeşitli aboneliklerin inşaat halinden bireysellere ayrılmasında en büyük etkendir. Her ne kadar konutunuzu satın aldığınız firma büyük bir şirkette olsa yinede tedbirinizi elden bırakmamalısınız, zira ileride hem daha büyük masraflarınız doğar hem de evinizin tapu işlemlerinde sıkıntı yaşarsınız. Yeni ev alımlarında sıklıkla karşılaşılan bir aksilikte daire içerisinde olması gereken kombi, havlu pan ve klozet benzeri zaruri ihtiyaçların müteahhit tarafından temin edilmemesidir. Bu tür konularda da hassasiyet göstermenizde fayda var.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..