Ev Alırken Sıklıkla Yapılan 6 Hata

Ev Alırken Sıklıkla Yapılan 6 Hata

Kişilerin sıklıkla yaptığı hatalar arasında bir şeyler satın alırken yaptığı hatalar ve dikkatsizlikler oldukça fazladır ancak değeri düşük eşyalarda pek can sıkıcı durum olmasa da büyük değerli konut araba gibi eşyalarda oldukça kötü bir hal alabilmektedir. Ev alırken sıklıkla yapılan hatalar listesi oldukça uzun sayılabilse de kısaca önemli olanlarını ele alabiliriz. En büyük ve dikkat çekici hata ile başlayalım;

1. Satın Almayı Düşündüğünüz Ev İçin Kendinizin ve Bütçenizin Zorlanması

En sık yapılan hatalar arasında bütçenize göre ev bakılması ve satın alınmayı düşünülmesi yerine beğendiğiniz eve göre bütçenizi ayarlamaya çalışmanızdır. Var olan birikiminizin üzerinde bir ev satın almak isterseniz ek miktar için kredi veya vade talep etmeniz gerekir ki bu da sizleri maddi açıdan oldukça zor durumlara sokabilir.

2. Satın Alımdan Sonra Çıkabilecek Masrafları Hesaba Katmamak

Yeni yapılmış bir bina bile olsa beğenmediniz yerleri değiştirmek isteyebilirsiniz veya yaşantınız için gerekli olabilecek aboneliklerin bağlanması için gerekli olan meblağları görmezden gelerek satın alma bütçenizden ayırmazsanız bütün hepsinin ücreti biriktiğinde sizleri maddi anlamda zorlayabilir.

3. Kredili Alımlarda Peşinatın Az Ödenmesi

Ev alırken sıklıkla yapılan hatalar listesinde kredili alım sisteminde satıcıya yapacağınız ön ödeme miktarının az olması da sizleri oldukça zorlayacaktır. Normal şartlarda %25 oranında peşin verilmesi gerekir bu oranın altında peşinat sağlarsanız istenilen meblağın tamamlanmasında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

4. Satıcı İle Yazılı Anlaşma Yapılmaması

Konut satın alırken isterseniz şahıslardan isterseniz de inşaat firmalarından hangisi olursa olsun mutlaka alıcı ve satıcı arasında olması gereken yazılı satış sözleşmesinin olmasını sağlayın. İleriye dönük hak kayıplarının yaşanamaması için her iki taraf içinde oldukça büyük bir önem arz eder.

5. Olması Gereken Malzemelerin İhmal Edilmesi

Özellikle sıfır daire satın almayı düşünüyorsanız daire içerisinde olması gereken malzemeleri kontrol etmelisiniz ve eksiklik durumunda talep etmelisiniz. En basit örneği ise kombinin var olup olmadığıdır, en beğenmediğiniz kombiler bile size artı masraf sağlayacaktır.

6. Yeni Evin Hayatınızı Etkileyeceğini Unutmayın

Ev alırken sıklıkla yapılan hatalar arasında satın alınan yeni evin bulunduğu çevrenin sizin sosyal ve günlük hayatınızı değiştirebileceği veya etkileyebileceği gerçeğini asla unutmayın ve seçimlerinizi bu doğrultuda yapın.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..