Ev Sahibine Karşı Kiracı Hakları

 Ev Sahibine Karşı Kiracı Hakları

Gayrimenkul sektöründe en çok karşılaşılan sıkıntıların başında kiralamada ve sonrasındaki süreçte yaşanan sıkıntılardır.

Ev ya da iş yeri kiralanacağı zaman kiracıların akıllarında pek çok farklı soru işareti bulunuyor. Geçmiş dönemlerde ciddi anlamda mağdur olan kiracılar artık kira sözleşmeleri ile koruma altına alındığı için pek çok kişi bu hakları çok iyi inceleyerek kendilerini koruma altına almış oluyorlar. Gerek ev sahipleri gerekse kiracılar herhangi bir kira sözleşmesi yapmadan önce mutlaka sözleşmedeki her maddenin incelenmesi gerekecektir. Çünkü sözleşmede yer alan maddeler arasında akılda soru işareti kalan noktalar varsa bunlar imzalar atılmadan önce mutlaka her iki tarafın tüm konuları net olarak konuşarak belirlemesi gerekmektedir. Böylece ilerleyen dönemlerde herhangi bir sorunun olması engellenmiş olacaktır.

Bir ev ya da iş yeri ile alakalı kiracının sahip olacağı hakların tamamı Borçlar Kanunu içerisindeki Kira Sözleşmesi bölümünde yer almaktadır. Yasa kapsamında herhangi bir değişiklik yapılmamışsa, var olan maddeler aynı şekilde geçerliliğini koruyacaktır. Ev sahibi ve kiracı arasında yapılacak olan sözleşme hiçbir şekilde kanunlara aykırı olamayacaktır.

Bu maddeler arasındaki en önemlilerinin başında, ev sahibinin kiracıyı sözleşme süresi dolmadan evden çıkartamayacağı gelmekte. Sözleşme bitmeden kiracının çıkartılması gerekiyorsa en az bir ay öncesinden kiracıya ihbar verilmesi gerekir. Aksi halde sözleşme otomatik olarak yenilenecek ve sözleşme nitelik kazanacaktır.

Ev sahibi ile görüşülerek ortak karar verilmesi durumunda kiracı evin bir kısmını ya da hepsini başka birine kiraya verebileceklerdir. Bu işlem yapılırken yeni kiracıların da hiçbir şekilde ev sahibine zarar verici nitelikte şeyleri taşınmaza yapmaması gerekmektedir.

Bir eve kiracı girdikten sonra burada herhangi bir kusur kendini gösterirse, bu kusurun giderilmesi adına ev sahibi ile iletişime geçilebilir. Eğer ki ev sahibi bu kusurun giderilmesi adına olumlu adımlar atılmazsa, kiracı kusurları giderir ve yapılan masrafları kiradan düşebilirler.

Evde herhangi bir sorun oluşmuşsa ve bundan dolayı da evden istenildiği gibi yararlanılamıyorsa sözleşmenin bitmesini beklemeden evden çıkabileceklerdir.

Kiracı evde yer alan demirbaşlarda herhangi bir arıza olması sonrasında kiracı sorunların en kısa sürede giderilmesi adına ev sahibi ile iletişime geçmelidir. Fakat değişiklikler kiracının kendi zevkine göre yapılacaksa o zaman ev sahibinin konu ile alakalı herhangi bir zorunluluğu bulunmayacaktır.

Evin kiralamadan önce sözleşmede belirtilen depozito verilmelidir. Depozitonun geri alınması içinse kiracının yapılmış olan sözleşmenin her şartını yerine getiriyor olması ve eve hiçbir şekilde zarar verilmemiş olması gerekmektedir. Eve herhangi bir zarar verildiyse zararın giderilmesi adına gerekli olan tutar depozitodan kesilecek ve kiracı depozitoyu geri alma hakkını kaybedebilecektir.

Kullanım süresi esnasında oluşacak olan yıpranmalar ve eskimeler haricinde kiracının mutlaka evi kiralamış olduğu şekilde teslim etmek zorundadır.

Son yıllarda ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çok büyük önem verdiği ve hızla yürütülen Kentsel Dönüşüm ile ilgili kiracılarla ilgilendiren yasal bir düzenleme gerçekleşmiştir. Kiracının kiraladığı konuta  kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmaya başlandıysa, kiracı evden tahliye edildiği zaman devletten iki aylık kira yardımı talep etme hakkına sahiptir. 

 

Çiğdem ÖZKAN / Gayrimenkul-Satış Uzmanı

 

 

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..