Ev Satın Alınırken Ortaya Çıkacak Masraflar

 Ev Satın Alınırken Ortaya Çıkacak Masraflar

Ev satın almak birçok kişinin en büyük isteği olsa da bunların büyük bir kısmı ne yazık ki çıkacak olan masrafları tam olarak hesaplamadığı için satın alım işlemleri esnasında ciddi anlamda zor durumda kalabiliyor. Böylesi durumların önüne geçilmesi adına ev satın alımında her türlü detaya dikkat edilmelidir. Kredi ile ev satın alımı yapılacağı zaman birçok insan kredinin evin tüm bedeli için çıkartılabileceğini düşünüyorlar. Fakat mortgage yalnızca eksper tarafından belirlenecek olan ev bedelinin yalnızca %75’ini karşılamaktadır. Kalacak olan %25’lik tutarın alıcı tarafından peşin bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Genel olarak konut fiyatları yaz aylarında artış gösterirken kış aylarına gelindiği zaman ise düşüş gösterir.

Bundan dolayı uygun fiyatlara ev satın alımı yapılmak istendiği zaman kış ayları çok daha uygun olacaktır. Ev satın alımı işlemi eğer ki emlakçı üzerinden gerçekleştirilecekse, bunun için taşınmaz adına yalnızca ilgili bedel ödenmeyecektir. Bununla beraber belirli bir oranda miktar gerek alıcı gerekse satıcıdan talep edilecektir. Komisyon bedeli ortalama olarak evin satış bedelinin %3’ü kadar olmaktadır. Sonraki kalem ise tapu harç bedelidir. Emlak satış işlemlerinde tapu harç bedeli oranı %4’tür. Bu bedelin %2’si satıcı, %2’si ise alıcı tarafından ödenmektedir. Tapu harç bedelinin ödenmesi adına tapu dairesinden satışı yapılacak olan konuta ait olan satış numarası ile ilgili bankaya giderek ödeme yapılır, sonrasında da alınacak olan makbuz tapuya götürülür.

Kimileri ev satın alımı esnasında çok daha az tapu harcı ödemek adına yanlış beyanlarda bulunabiliyor. Bu durumun belirlenmesi halinde kişiler ciddi oranlarda ceza ödemek zorunda kalacağı için insanlar dikkatli olmalı ve tam olarak yapılacak olan hesaplamalar sonrasında ortaya çıkan bedeli ilgili bankaya yatırmalıdır. Eğer ki eve ait olan emlak vergisinin günü geçmişse bunun ödenmesi ile alakalı ne tarz çalışmaların yapılacağı net olarak belirlenmelidir. Başta emlak vergisi olmak üzere gerekli olan vergilerin tamamının ilgili şekillerde ödenmesi, ilerleyen dönemlerde sorunların çıkmasının da önüne geçmiş olacaktır.

Kişiler ev satın alımını konut kredisi ile gerçekleştirecekse, ipotek harcı ve katma değer vergisinden muaf olacaktır. Bununla beraber evi satın alacak olan kişi ev hanımı ya da evsiz ise yıllık geliri ile alakalı gerekli olan şartları sağlaması istenecektir. Aynı kiralık evlerde olduğu gibi satılık evlerde de sözleşmelerin yapılması ile beraber elektrik, su ve doğalgaz gibi aboneliklerin evi satın alacak olan kişiler tarafından alınması gerekmektedir. Evin kullanım ve yatırım amaçlarına bağlı olarak gerçekleştirilmesi gereken tadilatlar başta olmak üzere gerekli olan harcamalar da yine satın alınacak olan evin incelenmesi sonrasında ödenmesi gereken tutarlar içerisinde yer almaktadır. Tüm bu noktaların hesaplanması sonrasında satın alım süreci hiç olmadığı kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..