Ev Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok kişi gerek kendi gerekse ailesinin ilerleyen dönemlerini düşündükleri için ev satın almak isterler. Bunun için para biriktirirler ve sonrasında da istedikleri tarzdaki bir ev bulmak adına emlakçıların ve internet sitelerinin içerisinden araştırmalar yapmaya başlarlar. Fakat bunların büyük bir kısmında araştırmaları sonrasında arzu ettikleri tarzdaki sonuçlara ulaşamamaktan şikayetçi olurlar. Ve buna rağmen bir ev sahibi olmak adına onların düşündüklerinden çok daha farklı evleri satın alırlar, bazen de daha kötü durumlar gerçekleşebiliyor. Bu tarz durumların engellenmesi adına ise ev satın alım sürecindeki her bir noktaya dikkat edilmesi önemlidir.

Genel olarak ev satın almak isteyenler, bunun için ilk aşamada nereden ev almak istediklerine karar veriyor daha sonrasında da araştırmalarını buna göre yapıyorlar. Ancak yatırım amacı ile ev satın almak isteyenlerin önceliği, yatırım değeri yüksek yerler ve bu yerlere ödeyebilecekleri meblağ oluyor. Lokasyonun belirlenmesinin ardından sıra alınacak olan evin incelenmesine geliyor. Ev alırken tapusu mutlaka kontrol edilmelidir. Tapu alınacağı zaman ise mutlaka tapu müdürlüğüne gidilmeli, tapudaki bilgiler ile konutta eşleşmelerin olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. Özellikle son dönemlerde bu konuda yaşanılan sahtecilikler sonrasında ortaya çok kötü sonuçlar çıkabilmektedir.

Birçok kişi ev satın almak konusunda ciddi anlamda acele ediyorlar. Halbuki evin satın alımdan önce mutlaka incelenmesi önemlidir. İçerisinde kullanılmakta olan ve teslim edilecek malzemelere bakılmalı, anahtar teslimi esnasında sözleşmede yer alan şeylerin konutta olup olmadığına bakılmalıdır. Buna dikkat edilmemesi sonrasında ne yazık ki teslim işlemi gerçekleştirildiği için herhangi bir hak iddia etme durumu söz konusu olamayacaktır. Anahtar ve tapu teslim alımı esnasında evrak düzenlenmesi talep edilmeli ve bunların içerisine bina site yönetim planının fotokopisinin de eklenmesi istenmelidir. Satın alınan satılık konutta ait iskanın alınıp alınmadığı, alınmadıysa ne zaman alınacağı gibi detaylar teslim esnasında öğrenilmeli; eksik teslim yapılıyorsa teslim dokümanı yapılarak onun üzerine başta iskan olmak üzere nelerin teslim olmadığı da yazılmalıdır.

Başta doğalgazın açılması olmak üzere birçok farklı durum ile alakalı kişilerden projeler ve evraklar talep edilebilmektedir. Bundan dolayı mutlaka sorunların oluşması ihtimaline karşılık muhatap alınacak birinin iletişim bilgileri alınmalıdır. Satın alınacak olan ev eğer ki bir emlakçı üzerinden alınacaksa mutlaka evin satın alma bedeline bir de komisyon tutarı eklenmelidir. Aksi halde gerek ev kredisi ile gerekse nakit alım esnasında farklı sorunlar kendisini gösterebilecek ve ev satın alımı sekteye uğrayacaktır.

 

Çiğdem ÖZKAN Gayrimenkul- Satış Uzmanı


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..