Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Söz konusu ev satışı olduğu zaman insanların büyük bir kısmı bunun alım işlemine nazaran çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceğini düşünüyorlar. Fakat yapılan araştırmalar ve karşılaşılan sorunlar gösteriyor ki aynı alış işlemlerinde olduğu gibi satışta da gerekli olan noktalara dikkat edilmemesi sonrasına ortaya oldukça ciddi sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunların oluşmasını engellemek ise evlerini satmak isteyen insanların dikkat edecekleri birkaç ayrıntıda gizli. Bunların başında ise evi satışa hazırlamak gerekiyor. Bazı insanlar evlerinin gerek muhiti gerekse genişliği oldukça iyi olmasına rağmen istedikleri geri dönüşleri alamamaktan şikayetçi oluyorlar. Sebepleri araştırmaya başladıklarında ise karşılarına oldukça farklı bir konu çıkıyor.

Gerek emlakçı gerekse internet siteleri üzerinden ev satışı yaparken mutlaka evin satışa en iyi şekilde hazırlanmış olması gerekir. Evde ufak tefek eksikliklerin olması son derece normaldir fakat bunların çok daha ciddi boyutlarda olması, insanların evleri satın aldıkları zaman bir de üzerine ek masraflar yapmaları gerekmesine sebep olacaktır. Ve birçok insan da böylesi durumlar ile karşılaşmak istemedikleri için farklı konulara yönelebilirler. Dolayısıyla ev satışı esnasında mutlaka gerekli olan düzenlemeler yapılmalı ve tanıtım çalışmalarını bu işlemler yaptıktan sonra başlatmalıdır. Son dönemlerde emlak alım satımında haksız kazançların elde edilmesinden ötürü maliye, tapuda gerçekleştirilecek olan konut alım satım işlemlerine çok daha fazla dikkat ediyor.

Bundan dolayı gerek alım satım değerinin doğru belirlenmesi, gerekse gelir vergisi düzenlenmesi işlemi; ev satışında gayrimenkul sahibinin üzerinde durması gereken konular arasında yer almaktadır. Konutun ilk satın alımında yanlış beyanda bulunmak belki o anda herhangi bir sorunun oluşmadığı için problem değilmiş gibi görülse de ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak olan sorunlar, insanları tahmin ettiklerinden çok daha ciddi şekilde etkilemiş olacaktır. Bununla beraber emlak vergisi ödemesi de yine alım satım işlemleri esnasında farklı olabilecek ödemelerdir. Bu ödemelerin yapılması esnasında kurallara riayet edilmemesi demek, maliye tarafından işlemlerin farklı şekilde değerlendirilmesine sebep olacaktır. Gerçekleştirilecek olan ev satışı esnasında satıcı, oluşacak olan değer artış kazancından kaynaklanacak olan gelir vergisini ödemesi gerekmektedir.

 

Gerçekleştirilecek olan ev satışı ile alakalı satışın nasıl gerçekleştirileceği de yine önemli detaylardan bir tanesi olarak bilinmekte. Ev eğer ki emlak hızlı bir şekilde satılmak isteniyorsa, bunun için emlakçıların kapıları çalınır. Her bir emlakçının komisyon oranları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla ilk aşamada emlakçılar ile görüşülmeli, bu aşamada onların istedikleri komisyon oranları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Gerekiyorsa ve mümkünse komisyon oranlarının düşürtülmesi sonrasında bütçe yönetimi çok daha etkili bir şekilde yapılmış olacaktır. Satım esnasında ise nakit para ile ödemeyi almak ne yazık ki isteği tam olarak karşılamayacak ve farklı sorunları ortaya çıkartabilecektir. Bunun yerine kullanılabilecek olan en etkili yöntem, bloke çek olacaktır. 

Çiğdem ÖZKAN / Gayrimenkul - Satış Uzmanı


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..