Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar?

Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar?

Konut satın almak istediğinizde bir bütçe hazırlığı yapmanız da gerekebilir. Bu durumda genellikle tapu masrafları gözden kaçabiliyor. Bazen banka kredisi kullanarak konut satın almak isteyenler, tapu masraflarının banka tarafından karşılanacağını da düşünebiliyor. Oysa banka konut kredileri hesaplamalarında tapu masraflarını dikkate almaz. Peki, ev alırken tapu masrafı ne kadar ve nasıl bir hesaplama yapmak gerekiyor?

Tapu Masrafı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle bilinmesi gereken husus; alınacak ya da satılacak olan konutun bedeli üzerinden bir harç belirlemesi yapıldığıdır. Bu hesaplamada oran binde 20 olarak değerlendirilir. Gayrimenkulün değerinin binde 20’si tapu harcı olarak ödenir. İşte bu noktada akıllar karışabiliyor çünkü tapu masrafı olan bu ücretin alıcı mı yoksa satıcı tarafından mı ödenmesi gerektiği pek bilinmiyor.

Tapu Masrafını Kim Öder?

Tapu masrafı; hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gereken bir ücrettir. Alım satım işlemleri için müracaat edilmesi gereken yer ise Tapu Müdürlüğüdür. Devir işlemlerinin Tapu Müdürlüğünde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle tapu harcının ödenmiş olması ve ödendiğine dair makbuz alınması gerekir.

Sonrasında söz konusu konutun değeri üzerinden binde 20 oranında bir bedel belirlenir. Bu ücret hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenir. Satıcı ve alıcı aynı ücreti ödediği için alıcının ya da satıcının daha az veya daha fazla ödeme yapması söz konusu değildir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli husus; tapu harcının emlak vergisinden daha düşük bir rakam olmaması gerektiğidir.

Bazen alıcı ve satıcı kendi arasında anlaşarak konutun değerini daha düşük gösterme yoluna gidebiliyor. Bu durumda tapu harcı da daha düşük bir rakam oluyor. Ancak söz konusu işlem yasalar kapsamında suçtur ve cezai işlem yapılır.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..