Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım için farklı sektörler bulunsa da, genel de emekliler, biraz birikimi olan kişiler emlak ve gayrimenkula yatırım yapmayı tercih etmekte. Gayrimenkul yatırımını risksiz gören yatırımcılar, aslında yine de risk almaka. İmarı olmayan gayrimenkul yatırımlarından, kentsel dönüşüme ve kamulaştırmaya girecek alan ve evlere kadar geniş bir risk alanı mevcut. Uzun vadede gelir getireceğini düşündüğünüz gayrimenkul yatırımları, aslında düşünüldüğü gibi çıkmayabilir.

Peki, X olarak, bizler bugün gayrimenkula yatırım yapmak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken kıstaslar konusunda detaylı bir makale hazırladık.

 

*Gayrimenkul yatırımı acilen altın, euro gibi yapılacak bir yatırım çeşidi olmayıp, titizlikle araştırılması ve sabır edilmesi gereken bir yatırım türüdür.

 

*Gayrimenkul yatırımına karar verdiğiniz konutun muhakkak, iskan ve tapu bilgilerini kontrol edin.

 

*Satın almayı istediğiniz konutun çevresinde, önünüzdeki yıllarda kamulaştırma ya da kentsel dönüşüm yapılma planlarının olup olmadığını çok uzun bir süre araştırmanızda fayda var.

 

*Günümüzün doğal afetlerinden en tehlikeli olanı elbette deprem. Bir deprem anında, binanın yıkılması ya da hasar görmesi elbette yatırımınıza zarar verecektir. Almayı düşündüğünüz konut için, depreme dayanıklılık araştırması yapmanız gerekiyor.

 

*İnşaat firmalarının temelden satmış oldukları proje ve konutlar elbette satış zamanından daha önce çok uygun fiyatlara alınabiliyor. Temelden aldığınız konutunuzun iç ve dış özellikleri ne kadar iyi olsa da çevresel faktörler aslında konutunuzun değerini belirler. İlerde satmak istediğinizde, satamama ya da düşük fiyatlara satma gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu yüzden, temelden konut projlerine bakıp, karar verdiyseniz muhakkak ulaşım, market, hastahane gibi çevresel faktörleri göz önünde bulunarak, satın alın.

 

*Başkasının önerisi ile asla gayrimenkul yatırımı yapmayın. Günümüzde güvenilir insanlar bir elin sayısı kadar. Gayrimenkul uzmanı, emlakçı gibi alanında tecrübeli kişilerden öneriler alarak, en son kararı yine sizin vermeniz gerekiyor.

 

*Aldığınız yatırımı hemen paraya dönüştürün. Kiralik daire olarak vereceğiniz daireniz ya da apartmanınızdan bir an önce para kazanın.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..