Gurbetçiler Emlak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gurbetçiler Emlak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzun bir süredir insanların büyük bir kısmı yurtdışında çalışarak çok daha fazla para kazanmayı hedefliyor. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde çalışmakta olan Türkler ise yaz ayları geldiğinde hak kazandıkları izinleri kullanmak adına Türkiye’ye geri dönüyorlar. Gurbetçi olarak adlandırılan bu kişilerin bazılarının ülkemizde hali hazırda evleri bulunuyor olsa da kimileri ya çok küçükken yabancı ülkelere gidiyor ya da Türkiye’den ayrılırken orada bir süre boyunca sorun yaşamamak adına burada evleri dahi sahip oldukları her şeyi satıyorlar. Daha sonrasında para kazanmaya başlamaları ile birlikte ise Türkiye’ye geldikleri tatil dönemlerinde ya da emeklilikleri için emlak satın alma arayışına giriyorlar.

Zamanlarının kısıtlı olması ya da daha öncesinde bu konuda oldukça kötü tecrübeler edinmiş olmalarından ötürü pek çok kişi yurtdışında yaşadıkları için Türkiye’den emlak satın alma konusunda oldukça kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu konuda yaşanılan sıkıntılar genel olarak kendi içerisinde farklı başlıklar üzerinde toplanmakta. İlk başlık hiç şüphesiz ki çok hızlı bir şekilde karar verilmeye çalışılmasından ötürü yanlış emlakların seçilmesi. Böylesi bir durumun sonunda çok uygun fiyatlı olacağı düşünülen lokasyonlar arasından seçim yapılmaya zorlandığı zaman tahmin edilenden daha yüksek fiyatlara asla hayal edildiği gibi olmayan emlaklar satın alınmaktadır. İkinci başlık ise kooperatif, proje incelemeleri sonrasında ev sahibi olmak isteyenlerin karşılaştıkları sorunlardır. Bu aşamada yıllar boyunca düzenli olarak yapılan ödemelerin sonrasında ne yazık ki insanlar konut sahibi olamıyor ve zor durumda kalabiliyor.

Şimdilerde yurtdışında yaşayan ve Türkiye’den emlak sahibi olmak isteyen insanlar; çok daha bilinçli bir şekilde gerekli olan tüm çalışmaları ve araştırmaları yapmaya özen gösteriyorlar. Daire satın alınmak isteniyorsa ilk olarak hangi lokasyonda emlak satın alacaklarını belirlemeleri gerekmekte. Sonrasında bu lokasyonda yer alan en iyi evlerin hangileri olduğunu belirlemek gerekmekte. Satış sözleşmesi yapılmadan önce ise mutlaka tapu müdürlüğüne gidilerek gerekli olan kayıtlar kontrol edilmelidir. Çünkü kat irtifakının bulunduğu durumlarda kişilere satılan dairenin başkasına kişilerden önce satılmış olma ihtimali de ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bunun yanı sıra projeden emlak sahibi olmak isteyen gurbetçilerin ilk aşamada hangi projeler arasından seçim yapması gerektiğini doğru olarak belirlemesi gerekmektedir. Özellikle de son dönemlerde birbiri ardına yapılmaya başlanmakta olan projelerin incelenmesi esnasında yalnızca ödeme koşullarına değil projenin bulunduğu yerlere de dikkat etmek önemlidir. Bununla beraber proje üzerinden ev satın alınırken taksit ile değil de peşin para ile satın alımı gerçekleştirilecekse mutlaka ya tapu istenmeli ya da sözleşmenin tapuya şerh edilmesi istenmelidir. Böylece daha sonrasında herhangi bir sorunun kendini göstermesi de engellenmiş olacaktır. Kooperatifler üzerinden ev sahibi olunmak istendiği zaman ise çok iyi araştırma yapılmalı, oldukça iyi bir şekilde araştırmalar yapılmadan hiçbir şekilde kooperatiflere girilmemesi gerekecektir.

Geçmiş dönemlerde yurtdışında yaşayan ve Türkiye’den emlak sahibi olmak isteyenler; kredi çekmek için bankalara başvuru yaptıkları zaman ne yazık ki olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalabiliyorlardı. Daha sonrasında ise Türkiye’nin yatırım konusunda en iyi ülkeler arasında yer almaya başlamasının ardından artık bankalar da insanların kendi bünyelerinde kredi çekmek isteyenlere oldukça büyük kolaylıkla getirmiş oluyor. Böylece yurtdışında çalışan ve Türkiye’de taşınmaz sahibi olmak isteyen herkes artık hiçbir şekilde sorun yaşamadan istedikleri şehirden tam da hayallerindeki gibi evleri satın alma imkanına erişebiliyorlar. Ve bunun sonucunda ülkeye geldikleri zaman kendi evlerinde diledikleri gibi kalabiliyorlar. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..