İlk Evi Alırken Uygulanması Gereken Prosedürler

İlk Evi Alırken Uygulanması Gereken Prosedürler

Ev satın alırken kişiler sadece maddi açıdan zorluk çekmezler uygulanması gereken yasal prosedürler ve taşınma, tadilat işleri gibi unsurlar da kişiye fiziki açıdan da yorucu olabilir. Aşmanız gereken resmi evrak engelleri bazen insanların sinirlerini bozabiliyor, eski bir evi ya da yeni bir daireyi satın alırken uyulması gereken tapu devir işlemleri ile ilgili yasal pek çok işlem vardır. Tapu devir harcı, rayiç bedeli ve belediye ve tapu müdürlüğünce satın alınan konut için uygun görülen türden vergilerin ödenmesi gerekir. Yani ev alırken uygulanan yasal prosedürler aslında tamamı ile tapu müdürlüğünde düğüm halini alıyor diyebiliriz.

Hele ki evi kredili sistem ile satın almayı düşünüyorsanız, tapu işlemlerinden önce kredi çekeceğiniz bankanın prosedürleri ile uğraşmakla işe başlayabilirsiniz. Sizlerden ipotek ve kredi işlemleri için çeşitli resmi evrak talep ederler ve sigorta benzeri türden güvenceler içinde ya ayrıca para ödemeniz gerekir ya da çekeceğiniz miktardan düşürülür. İşlemlerin bu ayağı ev alırken uygulanan yasal prosedürler haricinde kalan özel işlemler olarak da değerlendirilebilir ancak unutulmaması gereken önemli bir konudur ki genel olarak kişiler evlerini kredi ile satın alabilmektedir bu yüzden de bu bilgilere yer verilmesi önemlidir.

Birde tabi ki sıfır daire alımlarında karşınıza çıkacak iskân ruhsatı, kat mülkiyeti gibi çeşitli izin ve evrak işleri vardır ve bunlarda kesinlikle ev alırken uygulanan yasal prosedürler branşından incelenmesi gereken işlemlerdir. Var olan bir evin tapu devir işlemleri aslında biraz daha kolaydır, tapu senet belgesi bir kişiden bir kişiye geçirilir ancak yeni binalarda sıfırdan tapu senet belgesi çıkartılması gerekir. Bunun içinde binanın uygun şekilde inşa edildiğine dair plan, proje ve izin belgeleri ile mevcut arsanın mevkii bilgileri gibi hem sizin hem de müteahhidinizin uğraşması gereken pek çok ayrıntı vardır. Tabi yeni bina olduğu için bütün elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinin yeni olarak açtırılması ve abonelik oluşturulması gerekir. Bütün bunlar yeni ev alımı sırasında aşmanız gereken engellerden sadece bazıları ama en önemlileridir, yapılacak işlemlerin hepsini uygun bir sıraya koyarak ilerlerseniz sizin açınızdan daha hızlı çözüme ulaşabilirsiniz.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..