İş yeri Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş yeri Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hali hazırda mevcut olan işinizi daha iyi bir konuma taşımak ya da yeni bir iş kurmak için bulunacağınız kiralık işyeri arayışınızda dikkat etmeniz gereken birçok önemli kriter bulunmaktadır.

Kiralık işyeri arayışında karar vermeniz gereken ilk nokta, kuracağınız iş için doğru semt ve muhite karar vermek olacaktır. Müşterilerinize ve hizmet vereceğiniz kişilere ‘en hızlı ve en akılda kalıcı nasıl ulaşırım’ sorusuna cevap olacak nitelikte gerçekleşecek işyeri arayışlarınızda işinizi önemli derecede kolaylaştıracaktır.

Semt ve muhit bilgisine karar verdikten sonra gerek marka bilinirliğini artırmak, gerekse sunacağınız hizmeti insanlara en hızlı bir şekilde tanıtmak amacıyla karar verdiğiniz alanlar içerisindeki işlek caddelerden işyeri tercihi gerçekleştirmek, iş kapasiteniz ile doğru alakalı olacağı için işyeri kiralama aşamasında önemli bir kriter olarak yer almaktadır.

Kiralayacağınız işyerinde, sunacağınız hizmet ya da yapacağınız işe oranla sahip olduğu kullanılabilir alan büyüklüğünü de göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Örneğin bir market açmak düşünceniz varsa, odalara bölünmüş haldeki bir işyeri yerine, bölüntüsü bulunmayan işyerleri tadilat masrafından kaçınmak adına daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Eğer kiralık işyeri arayışına mevcut olan işinizi büyütmek amacıyla girdiyseniz, halihazırda olan işyerinizin özelliklerine de dikkat eden bir araştırma içine girmeniz en sağlıklı araştırma kararı olacaktır.

Tüm bu kıstaslar çerçevesinde işyeri kiralama aşamasında kiralayacağınız işyerini aracıdan mı yoksa sahibinden mi kiralayacağınıza karar vermeniz de, oldukça önemli bir pozisyonda yer alan ana kriterlerdendir. Kiralık işyeri için depozito ödemesinin yanında aynı zamanda komisyon ödemesi durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kiralayacağınız işyerine karar verdikten sonra, mülk sahibi ile aranızda imzalayacağınız kontratta yer alan, belirli süreçlerde yapılacak kira zamlanma şartını iyi değerlendirmeli, DASK, kira kontratı gibi önemli belgelerin birer fotokopisini almalı ve korunaklı bir şekilde kiracılık sürecinizin devam ettiği süre zarfında saklamalısınız. Abonelik açtırma ve kapattırma dönemlerinde bu ve benzeri özelliklerdeki belgelere önemli ölçüde ihtiyacınız olacaktır.

Biz de internet sitemizde, bir iş kurma ya da mevcut olan işini gerek ekonomik şartlar, gerekse iş büyütmek hedefi ile farklı bir konuma taşımak isteyen iş sahipleri için gerekli olan tüm doğru bilgileri derleyerek bir arada sunuyoruz. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..