Kat Karşılığı Arsa

Kat Karşılığı Arsa

Kat karşılığı arsa, sahip olduğunuz arsanın bir müteahhit ya da inşaat firmasına; yapılacak inşaattan daire ya da işyeri temin etme şartı ile verilmesi anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki birçok arsa yatırımcısı, arsalarının hedefledikleri değere ulaşması ile birlikte, kat karşılığı inşaat işi gerçekleştiren müteahhit ya da inşaat firmalarına devretme eğilimi göstermektedir.

Bir inşaatın gerçekleşmesi, oldukça kapsamlı maliyetler içermektedir. Tüm bu maliyetlerin müteahhit tarafından karşılandığı durumlarda arsa sahipleri, inşaatın tamamlanması ile birlikte arsa değerine karşılık gelen tutara tekabül eden daire ya da iş yeri sahibi olurlar. Kat karşılığı arsa ile birlikte bir konut sahibi olan vatandaşların bazıları ise, inşaatın gerçekleşme maliyetlerine maddi destek sunarak, sundukları destek ve sahip oldukları arsanın değeri karşılığında işyeri ya da konut sahibi olurlar.

Kat karşılığı arsa uygulamasında, arsa sahibi ya da sahipleri arasında inşaat şirketleri ya da yüklenici firma arasında inşaat sözleşmesi uygulaması yapılmaktadır. İmzalanan bu sözleşmenin maddeleri, önemli bir dikkat eşliğinde incelenmeli, müteahhitlerin ve arsa sahiplerinin sahip olduğu haklar, temin edecekleri pay oranları iyi bir şekilde analiz edilmelidir. İnşaatın devam ettiği süreç içerisinde sözleşmeden doğabilecek sıkıntılar, hem arsa sahibini, hem de yüklenici firmayı oldukça zor duruma sokabilir ve sonuç mahkemeye kadar intikal edebilmektedir.

Bu bağlamda, arsa sahibi, inşaatın gerçekleşmesi karşılığında temin edeceği işyeri ya da daire için imzalanan bu sözleşmenin noter huzurunda ya da tapu dairesi huzurunda düzenlenmesi ve imzalanması, hakların korunması adına oldukça önemlidir. Hem arsa sahipleri, hem de yüklenici kişi ya da firmalar tarafından önemli olan bu sözleşmenin sağlam temellere dayandırılması, inşaatın devamı esnasında yaşanacak uyumsuzlukların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını sağlayacaktır.

İnternet sitemizde yer alan kat karşılığı arsa kategorisine göz atarak, sahip olduğunuz arsayı kat karşılığı olma koşulu ile yüklenici firmaya devretme ya da başkasının sahip olduğu arsayı inşaat gerçekleştirme şartı ile devralma aşamalarında dikkat etmeniz gereken hususlar ve Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yer alan kat karşılığı arsaların değerlendirme süreçleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..