Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat Mülkiyeti Nedir?

Ülkemizde inşaat sektöründe insanların son yıllarda en çok duymaya başladığı ifadelerden biri de kat mülkiyetidir. Peki, kat mülkiyeti nedir? Kullanım amacına göre yapılmış olan bir yapın çeşitli bölümlerinin bağımsız bir şekilde kullanım hakkına sahip olmayı ifade eder. Kat mülkiyeti yapının konut, büro, dükkân, mahzen, depo ve mağaza gibi bölümlerinin ayrı ayrı kullanılmasını sağlamaktadır. Yapımı tamamlanmış olan her bölüm için satın alan veya kullanan kişilere bağımsız mülkiyet hakkı kazandıran adına da elverişlidir.

Kat Mülkiyetinin Kurulmasının Şartları

Projesi hazırlanmış ve yapım aşamasına geçilmiş olan bir yapının kat mülkiyetine göre hazırlanması için planlandığı ölçüde hazır olması ve iskân belgesinin bir şekilde alınmış olması gerekmektedir. Kat mülkiyetinin olmasını sağlayan bir diğer şart ise, yapı tek bir şahıs üzerine veya birden çok kişinin ortak kullanım alanı olarak düşünülüyor ise her bir birey için dilekçe ile birlikte tapu kadastro müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar

Kat irtifakı olarak bilinen tanımlama kat mülkiyetinin ve planlanan projenin yapılabilmesi adına tesis borcunun bağlanmasını sağlar. Kısaca bir yapının kat mülkiyeti nin alınabilmesi kat irtifakının ilk olarak alınması gerekmektedir.

 

Kat İrtifaklı Yapı Tapuda Kat Mülkiyetli Tapuya Nasıl Geçirilir?

 

Projesi hazırlanmış olan kart irtifaklı bir yapının tapuda kat mülkiyetine geçişi için ilk olarak yapının planlandığı gibi ruhsatta veya imar mevzuatına uygun olarak yapılmış olmalıdır. Bununla birlikte kat mülkiyetine geçiş noktasında yapıda en çok aranan izin ise iskân belgesinin alınmış olmasıdır. İskân belgesi alınmış olan bir yapı yeterli şartları sağlaması ile birlikte kat irtifakından kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabilmektedir.

Kat Mülkiyetli Tapunun Emlak Vergisinde Artış Olur Mu?

İnşaata başlamayı düşünen birçok birey kat irtifaklı tapusunu yeni bir yapı ile kat mülkiyetine geçirdikleri zaman vergi diliminde ne gibi bir değişiklik olacağını merak etmektedirler. Bilindiği üzere kat irtifaklı tapu tamamen binanın bulunacağı arsa payı üzerinden vergilendirilmektedir. Böyle bir tapu üzerine gayri resmi bir konut yapılmış olsa bile kat irtifakı arsa payı üzerinden vergilendirme söz konusu olmaktadır. Lakin kat irtifaklı tapu üzerine resmi ve projeli olarak herhangi bir yapı ortaya konulduğu zaman otomatik olarak kat mülkiyeti mevzuatına göre yapılan konut, daire, işyeri, mağaza vb. mekâna göre vergilendirme söz konusudur. Kat mülkiyetli bir tapunun vergisi otomatik olarak kat irtifaklı tapuya göre daha fazla olmaktadır.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..