Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Pek çok kişinin bildiği gibi Türkiye bir deprem ülkesi. Böyle olunca afet riski taşımakta olan noktaların doğru olarak belirlenmesi ve bunların yaşanılabilir hale getirmesi büyük bir öneme sahip olmakta. İşte tam da bu noktada devreye kentsel dönüşüm çalışmaları giriyor. Özellikle de son dönemlerde büyük şehirlerdeki deprem riski göz önüne alındığı zaman sorunun e kadar büyük olduğu da ortaya çıkmış oluyor. Böyle olunca devlet kentsel dönüşüm konusuna çok büyük bir önem göstermekte. Böylesine büyük öneme sahip olmasına rağmen pek çok kişi kentsel dönüşüm konusuna yeterli oranda özen göstermiyorlar.

Buna bir de tam anlamıyla kentsel dönüşüm konusunda bilgi sahibi olmamak eklendiği zaman yapılması gereken çalışmalar ne yazık ki tam olarak yapılmıyor. Böyle olunca da ortaya birbirinden farklı sorunlar çıkmış oluyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile beraber Türkiye’nin her noktasında afet riski taşımakta olan, ekonomik ömrünü tamamlamış ve yıkılma riski olan binaların devlet tarafından sağlanmış olan kira yardımı, yapım kredisi gibi avantajların da kullanılarak yeniden yapılandırılması işlemi yerine getirilmiş olacaktır. Bununla birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları ile beraber kaçak yapıların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bilindiği üzere kaçak yapılar insanların yaşamakta oldukları en büyük sıkıntılardan bir tanesi olarak ön plan çıkmakta.

Kaçak yapılar depreme dayanıklı olmayan yapılardır. Dolayısıyla bu yapıların sayısının artış göstermesi demek, deprem oluştuğu zaman ortaya oldukça ciddi sorunların çıkması anlamına gelmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile beraber ise bu yapılar yıkılıyor, sonrasında yerine depreme karşı tamamen dayanıklı binalar hazırlanmaktadır. Bu ise birçok farklı avantajı beraberinde getirmiş oluyor. İnsanlar yapılacak olan bu evler ile beraber artık çok daha ve dayanıklı konutlarda yaşıyor olacaklar.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..