Kentsel Dönüşüm ve Yerinde Dönüşüm Nedir?

Kentsel Dönüşüm ve Yerinde Dönüşüm Nedir?

Son dönemlerde sıkça karşılaştığımız ve eski yapıların yerine yeni konutların inşa edilme durumu olarak bilinen kentsel dönüşüm projesi aslında tam olarak nedir detaylı anlamı ile bilgiye sahip çok az kişi bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm projesine dâhil olabilecek yapı ve mevkileri devletin ilgili mercilerince görevlendirilen özel bir ekip belirler, tamamı ile risk taşıyan yıpranmış, eskimiş veya fay hatları üzerinde sağlıksız koşullarda inşa edilmiş binalar daima önceliği almaktadır. Projeye dâhil olan yapılar yüklenici firmalar tarafından yıkılarak yerlerine daha dayanıklı ve güncel koşullara uygun yeni daireler yapılarak ilerler, bu süre zarfında ise mevcut ev sahipleri devlet tarafından dilerse kira yardımı dilerse de yeni konuta sahip olabilmek için ortaya çıkacak değer farkı için kredi desteği yardımı talep edebilirler.

Bununla birlikte yerinde dönüşüm kavramı da ortaya çıkmaktadır, aslında yapısal olarak birbirlerine benzerler. Daha doğrusu kentsel dönüşüm projesinin amacı yapıları mevcut oldukları konumlarda yenilemek olsa da bazı mevkiler toprak bakımından uygun olmadığı durumlarda farklı yerlerde konumlandırılabilmektedir. Yani aralarındaki bariz fark sadece budur, diğer bütün koşul ve imkânları aynı olmakla birlikte asıl amaç daha modern ve dayanıklı binalar inşa ederek bir bakıma da çarpık kentleşmelerinde önüne geçebilmektir. Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır ki bazen kafa karışıklığına sebebiyet verebilir oda bütün eski binaların illa ki bu projeler dâhilinde yenileceği anlamına gelmez.

Önemli olan kentsel dönüşüm veya yerinde dönüşüm projelerinde değerlendirilecek yapılara konusunda uzman görevli kişilerin karar vereceğidir. Tabi ki bu karar aşamasında da gerekli bütün tahkikatların yapılması ve raporlanması da gerekmektedir. Her iki durumda da devlet desteği alabileceğinizi unutmamakla birlikte şunu da belirtmeliyiz ki her iki olanaktan da birlikte yararlanabilme durumu söz konusu değildir. Kira desteği alan kişiler kredi desteği alamayacağı gibi aynı durum tam tersi içinde geçerlidir, kira yardımı desteği tam olarak 18 ay süreli olarak sağlanacaktır. Durumunuz kira karşılama olanağına müsait ise seçim hakkınızı kredi yardım desteğinden yana kullanmanız yararınıza sonuçlanacaktır, tabi bu durum o zamanın getirilerine bağlı olarak da değişebilmektedir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..