Kira Sözlemesi Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Kira Sözlemesi Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Mal sahibiyle kiracı arasında yapılan kira sözleşmesi belli yasalar çerçevesinde yapılır. Bu sözleşme 2011 yılın kadar”6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun” ile düzenlenirken, 2011yılından itibaren yapılan değişiklikle beraber  “6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu” kapsamına alındı. Bu değişiklikle mal sahibiyle kiracı arasındaki ilişki borç alacak ilişkisine dönüşmüştür.

KİRA SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Kira sözleşmesi, 6098 Türk Borçlar Kanunu kapsamında : “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme (Madde 299)” şeklinde tanımlanmış.

Tanımı ve anlatımı çok basit olmakla birlikte günümüzde ev sahibi ve kiracı arasında birçok anlaşmazlık çıkabiliyor ve hatta bazı anlaşmazlıklar mahkemelerde sonuçlanıyor. Bundan dolayı, yeni çıkartılan kanunda tartışmalı konulara daha net yaklaşımlar sergilendiği görülüyor.

KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENDİĞİNDE UYGULANACAK ZAM ORANI

Mal sahibiyle kiracı arasında her zaman sorun olan kira artışı Kira Sözleşmelerinin Yenilenmesi Durumunda Uygulanacak Kira Artış Oranı da bu maddeyle belirlenmiştir.

Borçlar Kanununda kira sözleşmesi yenileme zam oranı ilgili 344 maddesinde:

“Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.
Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.”

Kanundan da belirtildiği gibi  kira sözleşmeleri yenilemelerinden daha önce kira atış oranı belirlemiş olunsa bile üretici fiyat endeksi (2014 itibari ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi “Yİ-ÜFE” olarak değişti) artış oranını geçemeyecek. Fakat Yİ-ÜFE’nin “Yıllık Ortalama Artış Oranı” ve “Yıllık Değişim Oranı” olmak üzere iki oranı mevcut. Bu durumu netleştirmek için TÜİK yaptığı açıklama ile kira sözleşmeleri yenilemelerinde Yİ- ÜFE yıllık değişim oranın baz alınacağını belirtmiştir.

KİRA SÖZLEŞMESİ İMZALARKEN DİKKAT EDİLMESİ HUSUSLAR

• Kira  sözleşmesi diğer adıyla Kira Kontratı, imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer mal sahibi değilse, yasal bir vekillik durumu araştırın. Bunu genellikle tapuyu veya tapu kayıtlarını inceleyerek yapılması daha doğru olur.

• Kira kontratında belirtilen adresin, kiraladığınız yer olup olmadığını mutlaka kontrol edilmelidir.

• Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve hangi tutarlarda yapılacağını sözleşmede açıkça belirtilmelidir.

• Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası gibi ana unsurların yazılmış olmasına kesinlikle dikkat edilmeli.

• Taraflar kontratı birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalamalı. Ayrıca kira sözleşmesinin her sayfasının imzalanmasına da dikkat edilmelidir.

• Kira bedellerinin, mal sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında ödeneceği net bir şekilde sözleşmede belirterek mümkün olduğunca banka hesabına “kira bedeli” olarak gönderin. (Havale ve EFT ücreti kiracıya aittir).

• Depozito veriliyorsa niçin verdilğini ve hangi şartlarda geri alınacağı sözleşmede belirtilmelidir. Bu konu oldukça önemlidir; depozito konusuyla alakalı çokça sorun yaşanmaktadır. 

• Kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini ve demirbaşların mevcut durumunu anlatan bir madde ekleyin. Burayı ne kadar detaylı yazarsanız o kadar iyidir; çünkü verdiğiniz depozitonun geri alınma ihtimalini bu madde belirliyor.

Unutulmamalıdır ki, kira sözleşmesi ev sahibi ve kiracıyı yasa gereği haklarını teminat altına almaktadır. Bu anlamada kiralamalarda mutlaka ayrıntılı bir şekilde szöleşme hazırlanıp imzalanmalıdır.

 

Çiğdem ÖZKAN / Gayrimenkul-Satış Uzmanı

 

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..