Kiracım Gizlice Kaçtı ve Evimdeki Eşyaları da Beraberinde Götürdü, Ne Yapmam Gerekiyor?

Kiracım Gizlice Kaçtı ve Evimdeki Eşyaları da Beraberinde Götürdü, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bir yerde barınabilmek için illaki konutu satın almamız gerekmemektedir, durumu müsait olmayan çoğu kişinin de yaptığı gibi uygun olan evleri belirli bir ücret ile kiralayabiliriz. Ya da tam tersi elimizdeki mülkü gelire çevirebilmek için sadece satışını gerçekleştirmemiz gerekmez kiraya vererek de gelir elde edilebilir, ancak her bir kimseye güvenilmeyeceğini çoğu zaman görürüz. Peki, kiracı eşyalarımız ile birlikte kaçtı ne yapabiliriz? Başımıza gelmeyecek iş değil sonuçta haberlerde veya yakın çevrelerimizde şahit olmuşuzdur. Öncelikli olarak yapmanız gereken daha doğrusu en başından yapılması gereken kiracınız ile kira kontratı belgesi düzenlenmesidir ve evinizi eşyalı olarak kiraya veriyorsanız mutlaka kontratta belirtmenizdir.

Aranızdaki ticari ilişkiye resmiyet katan bu evrak sayesinde kiracınızın eşyalarınız ile kaçması durumunda yasal haklarınızı aramak yolunda mücadelenize başlayabilirsiniz. İlk işiniz karakola giderek şikâyette bulunmak olmalıdır, evin içerisinde size ait eşyalarınızı da beraberinde götüren kiracınız resmi olarak sizi gasp etmiş sayılacağı için öncelikli şikâyetinizi en yakın karakol merkezine yapmanız gerekir. Bu şekilde de kiracı eşyalarımız ile birlikte kaçtı ne yapmamız gerekir sürecinde ki ilk basamağı atlamış olursunuz. İlk şikâyetten sonra kira kontratınızı da bağlı olarak alacağınızın kesinleşmesi ile de hem eşyalarınız için hem de kira alacağınız için birleşik olarak şikâyette bulunabilirsiniz. Olay savcılığa intikal edince alacağınızın ve zararınızın temini açısından dava veya icra dosyasının açılması uygun görülür bu aşamada da sizlerde üstünüze düşeni yaparak davanızın ve şikâyetinizin arkasında durmalısınız ki mağduriyetiniz giderilsin.

Kiracının eşyalar ile birlikte kaçması durumunda yapılması gereken en mantıklı davranış elbette ki zararlarınıza istinaden resmi kanallar aracılığı ile şikâyetçi olmaktır. Ancak bu şekilde zararınızı karşılatabilir ve sorumlusunun uygun görülen cezayı almasını sağlayabilirsiniz, tabi tüm bu ayrıntılara girmeden kiracınız ile iletişime geçerek kolay ve olması gerektiği yoldan halledebilirsiniz de ama unutmayın ki karşınızdaki kişi iyi niyetli olsaydı zaten bahsi geçen kötü durumu size yaşatmazdı. Bu yüzden daima özellikle bu konularda gerekli resmi desteği almayı ihmal etmeyin zira çeşitli yöntemlere dayalı yaptırımlar haklarınızı gözetmeye yardımcı olur.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..