Kiracıya Karşı Ev Sahibi Hakları

    Kiracıya Karşı Ev Sahibi Hakları

Gayrimenkul kiralama işlemleri esnasında tarafların yapacakları sözleşme doğrultusunda bazı hakları bulunmaktadır. Bu haklar sözleşme ile kayıt altına alınacağı için her iki tarafın da bunlara uyması zorunludur. Ev sahibi ve kiracı arasındaki sorumluluklar ve haklar, Borçlar Kanunu içerisinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla her iki tarafın da bu düzenlemelere uyması, uymadıkları takdirde çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalınacağını bilmeleri gerekmektedir. Kanunlarda ev sahipleri ve kiracılar ile alakalı çeşitli değişimler kendini gösterir, bundan dolayı da gerek ev sahipleri gerekse kiracılar bu konuda bilgi sahibi oldukları zaman iki taraf da sorunsuz bir ilişkiye sahip olacaklardır.

  • Öncelikli olarak ev sahibi kiracısının evin aidatını ödememesi, kira sözleşmesinde yer alan herhangi bir maddeye uymaması ya da komşuluk ilişkilerinde sorun yaşamaması sonrasında kiracısına ihtarname çekme hakkına sahiptir.
  • Herhangi bir zorunluluk olmadan, kiracının kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre ev içerisinde yapacağı tüm tadilatların ödemesini kiracı kendi cebinden ödemelidir. Bu konuda ev sahibinin ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • Ev sahibi eğer isterse kiralamış olduğu gayrimenkulde sözleşmenin feshini gerektirmeyecek ve kiracının katlanabileceği değişiklik ve yenilikler yapma hakkında sahip olmaktadır. Ancak ev sahibi bu esnada mutlaka kiracının menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür. Aksi halde kiracı ona sağlanmış olan haklar dahilinde gerekli olan işlemleri yaptırabilecektir.
  • Ev sahibi evi için kira tespit davasını açabilecektir. Bu davanın açılması için ev ile alakalı değer artışının olması gerekecektir. Açılacak olan bu dava, Borçlar Kanunu kapsamında bulunan esaslar doğrultusunda açılacaktır.
  • Kanunda ayrıntılı olarak belirtilen haklı sebeplerden bir tanesinin ortaya çıkması durumunda ev sahibi kiracısına evinin tahliyesi adına dava açma hakkına sahiptir. Kiracının evin kira parasını ödeyememesi, ev sahibi ya da onun birinci dereceden yakınlarının kiracının bulunduğu eve ihtiyaçlarını olması, kiracının eve taşınmasından sonra tahliye taahhüdü imzalaması, evde zorunlu bir tadilatın yapılması gerekmesi; tahliye nedenleri arasında bulunmaktadır. Bununla beraber kiralanmış olan evin satılmasından sonra yeni ev sahibinin eve ihtiyaç duyması da yine tahliye davasının açılmasını sağlayabilmektedir.
  • Kiraya verilecek olan gayrimenkul ev ya da işyeri olması fark etmez, kiracının temel görevlerinden bir tanesi burayı temiz ve yeniden kiralanmaya uygun şekilde teslim etmektir.
  • Kiracı gayrimenkule nasıl taşındıysa aynı şekilde ve asla zarar vermeden teslim etmek zorundadır. Dolayısıyla ev sahibi eğer ki kiracısı bunu yerine getirmemişse ilgili durumlar ile alakalı karşı tarafa tazminat davası açabileceklerdir.
  • Ev sahibi mutlaka kiracısına vermiş olduğu taşınmaz ile alakalı doğru bilgileri vermek zorundadır. Çünkü ayıplı bir mal teslim etmişse kiracı sözleşmeyi feshederek tahliye hakkı bulunmaktadır. Bununla beraber yeni kanundan ötürü bu ayıptan ötürü kiracı ev sahibinden kira bedelinde indirim talep edebilecektir. 

Çiğdem ÖZKAN / Gayrimenkul-Satış Uzmanı


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..