KONUT FİYATLARINDA OLUŞAN ŞİŞKİNLİK GEÇTİ Mİ?

KONUT FİYATLARINDA OLUŞAN ŞİŞKİNLİK GEÇTİ Mİ?

Konut satın almak isteyen kişilerin fiyatlarda artışı görmesi ile gayrimenkul alımını bir süre daha rafa kaldırdığı gözlenmektedir. Özellikle suni fiyat artışı konutların fiyatlarını ikiye üçe katlayarak emlak sektörünün yavaşlamasına sebep olmuştur.  

Seçim dönemi ile birlikte İstanbul' da artan emlak fiyatları vatandaşın biraz daha konut almak için beklemesi gerektiğini düşündürmüştür. Nisan ayı itibari ile düşüşe geçen emlak fiyatları seçim döneminde en çok artışı göstermiştir. İstanbul gibi metropol şehirlerde sıkça emlak fiyatlarının değişkenlik göstermesi sektörün bir süre hareketsiz geçmesine sebep olmuştur. 

12 milyona kadar ulaşan emlak fiyatları İstanbul' da gayrimenkul almanın zor olacağını gösterse de konut fiyatlarında oluşan suni şişkinliği indirmeye başlamıştır. Kısa süre öncesine kadar metre kareye düşen fiyat aralığı oldukça yüksek ve fahiş fiyatlar ile konut satışı yapılmıştır. Genellikle iş kurma amacı ile satın alınan gayrimenkuller bugünlerinin çok üzerinde fiyatlarla satılmıştır.  

2017 yılının nisan ayına kadar hızlı bir artış gösteren konut fiyatları yılın geri kalan kısmında da çok yüksek rakamlar ile satışta bulunmaktadır. Fakat konutun bulunduğu bölgeye göre değerlendirilme yapıldığında iyi durumdaki bir bölgeyle henüz gelişmekte olan bölgelerin fiyatlarında çok fazla bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Yılın geri kalan son aylarında da konut fiyatlarında suni şişkinlik yerine olması gereken konut fiyat artışları söz konusu olmaktadır. 

Hızlı gelişen bölgelerde konut fiyatları metre kareye göre hesaplanarak daha uygun fiyatla bütçeyi sarmayacak şekilde sunulmaktadır. Lüks konutların daha yüksek fiyatlarda ve coğrafi konumları baz alındığında hala yüksek fiyat politikası ile satışının olduğu görülmektedir. Yeni yıl ile beraber konutlardaki fiyat artışı ne yönde olacağı henüz emlak sektöründe de bilinmemektedir. 

Krediye uygun konutların hızlı bir şekilde sahibini bulması için çeşitli kampanyaların yürütülmesi ev sahibi olmak isteyenler için alternatif olmaktadır. Satışa sunulan konutlarda metre kare birim fiyatı artışlarından dolayı vatandaşlar özellikle yeni yılda konut sahibi olmak için bütçe hazırlıkları yapmaktadır. Konutların fiyat artışı daha ne kadar daha yüksek olacağı ile ilgili henüz detaylı bilgilendirme yapılmamaktadır. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..