Konut Kredisi Çekmek mi Kirada Oturmak mı Mantıklı?

Konut Kredisi Çekmek mi Kirada Oturmak mı Mantıklı?

Günümüzde özellikle de büyük şehirlerdeki insanların çok büyük bir kısmı kendi evlerine sahip olmak istiyorlar. Ancak bunu konut kredisi çekmeden yapmak ne yazık ki hiç de kolay değil. Bunu bilen insanların büyük bir kısmı da ne kadar istemiş olursa olsun fark etmez, uzun vadeli ödenmesi gereken konut kredilerini çekmek yerine kirada oturmayı tercih edebiliyorlar.

Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalmakta olan insanların sayısında kendini göstermekte olan artış ile beraber konut kredisi kullanımında gözle görülür bir yükseliş kendini göstermeye başlamış oldu. Başta büyük şehirler olmak üzere artık ülkenin dört bir yanındaki insanlar konut kredisi konusunda araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Ancak bu araştırmaları yapmakta olan insanların yanı sıra tercihini kiradan yana yapmakta olan insanların sayısında da son derece ciddi oranlarda bir artış kendini göstermekte. Herkesin de bildiği üzere barınma ihtiyacı insanların ömürleri boyunca devamlılığı olan bir ihtiyaç olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu ihtiyacı kira ödeyerek gidermek ne yazık ki ilerleyen dönemlerde artı bir seçenek olarak görülmüyor. Çünkü ödenecek olan kira mal sahibine artı şekilde kalıyor, ev ile alakalı istedikleri şeyleri yapamıyorlar. Halbuki konut kredisi alınması ile beraber insanlar aynı kira öder gibi evlerinin borçlarını ödüyorlar. Belirli bir süre boyunca ödenecek olan konut kredisi ile beraber ise artık ev sahibi olmak hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş oluyor. Ancak tabi ki konut kredisi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok farklı detay olduğunu unutmamak gerekmekte. Böylece hiçbir sorun yaşanmadan istenilen tarzdaki ev satın alınacak, bunun için yapılacak olan ödemeler de çoğu zaman kira tutarlarına yakın bir tutarda olacaktır.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..