Konut Kredisi İçin 120 Ay mı Daha Uygun 240 Ay mı?

Konut Kredisi İçin 120 Ay mı Daha Uygun 240 Ay mı?

Emlak piyasasında en fazla etkili olan satın alma gücünün kredili alımlar olduğu herkesçe bilinmektedir, bunun yanı sıra bazı büyük firmalarda kendi isimleri altında vade imkânı sunabilmektedir. Konut kredisi vade sistemi takdir edilir ki meblağ yüksek olduğundan vadede bir o kadar uzun olmaktadır, mevcut vade süresi normal şartlarda 120 ay yani 10 yıldır. Ancak yeni düzenlemeler ile birlikte daha fazla orta düzeyde gelirli ailelerin ve kişilerin ev sahibi olabilmesi için başlatılan projede kredi vade süresi 240 aya yani 20 seneye çıkartılmak istenmiştir. Her ne kadar bu düşüncenin altında iyi niyet yatsa da elbette ki bu kadar uzun sürelerin kişilere olumlu veya olumsuz etkileri de olacaktır.

Konut Kredisi 240 Ay Önerisinin Olumlu Yönleri

Konut kredisi olarak başvurulan bu tür kredide vade uzadığı zaman ayların başına düşen taksit tutarları daha da azalacaktır ve kişileri maddi açıdan zorlamayacaktır. Örnek vermek gerekirse 120 ay vade olduğunda aylık taksit tutarı 1750 TL ise 240 ay vadeye çıkartıldığında 1000 TL’ye kadar düşebilmektedir. Zaten vadenin de bu kadar süre ile uzatılmasındaki esas amaçta budur, yinede unutulmaması gereken bir durum daha var ki başvurulan krediler belgelenebilir gelir düzeyinize göre onaylanmaktadır.

Konut Kredisi 240 Ay Önerisinin Olumsuz Yönleri

Konut kredisi işlemlerinde vadenin daha da uzaması demek geri ödeyeceğiniz toplam tutarın daha da artması demektir, örneklemek gerekirse çektiğiniz 100.000,00 TL’nin geri ödenecek tutarı 175.000,00 TL olacaktır hatta belki de daha fazlası olacaktır. Ayrıca faiz oranları da oldukça değişken olabileceği gibi ileriki dönemlerde sizin kredinizi de etkileyecektir ve unutulmaması gereken bir başka durumda kredi başvurusu yaparken satın almayı düşündüğünüz evi bankaya kredi karşılığında teminat olarak göstermeniz durumudur. Borç bitesiye kadar ev bankanın malı sayılacağı için 240 ay vade söz konusu olduğunda da bu durum biraz can sıkıcı olabilmektedir. İyi ya da kötü yönlerinin bazılarını ele aldık ancak yinede küçük miktarlı taksit imkânları olması sebebi ile oldukça ilgi göreceğe benziyor. Tabi emlak alanındaki artışları da olumlu yönde etkileyeceği de tartışma götürmez bir gerçektir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..