Konut Kredisi Koşulları

Konut Kredisi Koşulları

Konut Kredisi Koşulları

Konut kredisi günümüzde konut sahibi olmak için en çok değerlendirilen imkanlardandır ki, nüfusumuzun büyük kısmının sahip olduğu gelir düzeyi nedeniyle yüz binlerce liralık harcamayı tek kalemde yapabilmesi mümkün olmamaktadır. Pekiyi konut kredisi koşulları nelerdir? Hangi konut için kredi alınabilir? Kimler Konut Kredisi Kullanabilir? Konut Kredisi Nasıl Tahsis edilir? Gelin bu sorularımıza cevaplar arayalım.

Konut Kredisi Kimlere Verilir?

Bankaların kredi koşulları hemen hemen her banka için aynıdır. Kredi kullanabilme ehliyeti ise belli başlı kurallara bağlıdır. BDDK hükümleri uyarınca bankalar her istedikleri şahsa koşulsuz ve inisiyatif kullanarak kredi veremezler. Kredi kullanacak kişinin BDDK’nın belirleyeceği asgari şartlara uygun olması gereklidir. Bu şartlar başlıca,

Kredi Notunun Belli Bir Seviyenin Üzerinde Olması
Kişi gelirinin ve hane gelirinin aylık taksit tutarını kolaylıkla ödeyebilecek seviyede olması
Kredi verilecek konutun ipoteğe alınabilir niteliklere sahip olması
Konutun tapu dairesindeki rayiç bedelinin en az %20’sinin satın alan tarafından peşin olarak ödenmesi
Kredi çekecek kişinin vadeye bağlı olarak bankacılık kriterlerine uygun bir yaşta olması

Şeklindedir.

Bankalarda aşırı borcu bulunan, takip veya icra sürecindeki kişilerin kredi başvuruları reddedilmektedir.

Konut Kredisi Tahsisi

Konut kredisi, başvuru yapılan kişinin talep edeceği tutar üzerinden ön değerlendirmeye alınır. Kişinin kredi notu ve diğer özellikleri kredi kullanmaya uygunsa, konutun bulunduğu adrese değer belirleme için eksper gönderilir. Tapu belgelerindeki bedeller gerçeği çoğu zaman yansıtmadığı için eksper tarafından gerçek satış bedeli belirlenir. Belirlenen bu tutarın bankalara göre küçük değişiklikler arz etmekle birlikte %80’i kredi tutarı olarak tahsis edilebilmektedir.

Hangi Konuta Kredi Verilir?

Kredi tahsis yapılabilmesi için konutun mutlak suretle tapu belgesine sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra satışına mani olabilecek herhangi bir yasal problem olup olmaması da kredi tahsisini engelleyecek süreçlerdendir. Yeni yapılmış konutlar için çoğunlukla herhangi bir tahsis sorunu yaşanmazken, ekspertiz raporuna göre bazı konutların yaşı gereği kredi tahsis edilememesi de söz konusu olmaktadır.

 Maalesef ekspertiz satın alan tarafın katlanması gereken bir maliyettir ve yapıların niteliklerine göre kredi kullanımına uygunluk verilip verilmemesi garanti altında değildir. Bu nedenle alın satımdan önce konu hakkında deneyimli emlak danışmanı uzmanlara başvurmakta fayda vardır. Ekspertiz bedeli kayıplarını büyük ölçüde engellemek bu şekilde mümkün olabilmektedir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..