Konut Kredisi Nedir?Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nedir?Nasıl Alınır?

Hayallerinizdeki eve sahip olabilmenin pek çok farklı yollarının olduğu herkes tarafından bilinmektedir ve konut kredisi ile satın alımlardan bunlar sadece bir tanesidir. Hatta çoğu konut satışlarında en çok tercih edilen yöntemdir denilebilir, o halde öncelikli olarak tam anlamı ile bilmeyenler için biraz daha yakından inceleyelim bu kredi türünü. Gerçek kişilere, kullanılmış veya yeni inşa edilmiş konutları finanse edebilmek için satın alınacak konutun teminat olarak ipotek edilmesi ve gerekli yasal prosedürlerin tamamlanması ile bütün bankaların kullandırdığı kredi türüdür. Belirli vadelere bağlı olarak ve seçtiğiniz bankalara göre değişen faiz uygulama sistemi ile çalışmaktadır.

Peki, konut kredisi nasıl alınır? Birazda bu konuyu ele alalım, bilindiği üzere ülkemizde özel ve devlete ait olarak onlarca banka işletmesi bulunmaktadır. Her bir bankanın kendine özgü koşulları olabileceği gibi standart belirlenen koşulları da vardır, bütün bankaların verdiği her tür kredide ilk olarak talep ettikleri durum belirli bir gelire sahip olmanız ve bunu resmi evraklar ile belgeleyebilmenizdir, ayrıca belirtmek gerekirse yapılan son resmi düzenlemeler ile bankadan alabileceğiniz kredi miktarı satın alınacak evin bedelinin %75 ‘i kadardır kalan %25 kısmı ise peşin olarak ödemeniz gerekmektedir. Üstelik bilindiği üzere yüksek miktardaki krediler bahsedilmektedir ve hali ile de geri ödemesindeki taksit meblağları da oldukça yüksek çıkmaktadır ancak taksit tutarları gelirinizin karşılayabileceğinden yüksek ise başvurusunda bulunduğunuz krediniz onay almayacaktır.

Örnek vermek gerekirse maaş ücretiniz 2000 TL ise ve geri ödemeler yaklaşık olarak 1500 TL taksitler halinde olacaksa sizin için sakıncası olmasa bile bankadan onay çıkmayacaktır. Ayrıca konut kredisi alabilmek için satın alınması düşünülen konut bankaya teminat gösterilecektir ve borcunuz bitesiye kadar bankanın mülkü sayılacaktır. Ancak yine de bu teminat yeterli sayılmaz çoğu banka tarafından ve birde kefil talep ederler, yani bu tür krediye başvurmak için hazırlık olmanız şarttır. Üstelik son dönemlerde oldukça konuşulan kredi notu puanlarınızda oldukça büyük bir önem taşımaktır, bu puanlar daha önce başka bankalarca yaşadığınız sıkıntılı durumları gösterir ve bu sayede de ev için başvuru yaptığınız bankada ön izlenimde bulunur ve durumunuza göre kredi onayı verir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..