Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Günümüz şartlarında pek çok kişinin ev sahibi olabilmek için başvurduğu yöntemler arasında yer alan konut kredisi aslında çoğu açında kişiye riskler de yükler. Öncelikli olarak düşünüldüğünde krediyi çektiğiniz vade süresince sahibi olduğunuz ev bankanın sayılır ki yasal olarak ipotek hakları vardır, taksit tutarlarınızı belirlerken ve krediyi kullanacağınız bankayı seçerken bu konuya ayrıca dikkat etmelisiniz. Çünkü kullandığınız krediyi ödememe veya ödeyemem durumunda belirli yasal süre beklendikten sonra icra yolu ile tahsilât işlemlerine başlanmaktadır. Var olan borcunuzun üzerine eklenecek olan avukatlık ücretleri ve dosya masrafları ile birlikte borcunuz daha da katlanarak artacaktır.

Bu tahsilât sistemine cebri icra denilir ve %75 ‘lere varan tahsil kabiliyetine sahiptir, ancak bu yöntem ile de ödeme yapılmaz ise bu sefer banka adına ipotekli olan konutunuzun icra usulü ile satış işlemlerine geçilir. Bu yöntem biraz uğraşlı ve tabi ki zaman gerektiren bir yöntemdir ancak bu zor süreci lehinize çevirebilirsiniz, satış işlemlerine geçilmeden öncesinde veya işlemlere başlanıldığı esnada avukatınız ile veya bankanız ile gerekli görüşmeleri yaparak ödeyemediğiniz konut kredisi borcunuzu taksitlere böldürebilir veya da faiz indirimi talep ederek daha az meblağlar karşılığında ödeyebilirsiniz. Bu şekilde de evinizi icrada satılmadan kurtarabilme imkânına sahip olabilirsiniz, icra işlemlerine başlama süresi aslında krediyi kullandığınız bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar daha esnek davranabilirken bazıları ise yasal süre dolduğunda hemen işlemlere başlamaktadır.

Konut kredisi kullanırken ödeyememe ihtimallerinizi de göz önünde bulundurarak girişimlerde bulunulmasında fayda var. Aksi takdirde hem borcunuz katlanarak artmaya devam eder hem de icra yolu evinizin satışı sağlanır ve sizin adınıza ihalede satın evinizden alınan ödeme banka borcunuza transfer edilir. Mümkün olduğu kadar taksitlerinizin gününü aksatmadan ve ödeyebileceğiniz tutarlar dâhilinde meblağları seçerek geri ödemeyi sağlamaya bakın aksi takdirde bütün birikimlerinizi bağladığınız eviniz elinizden gidebilir. Eğer kullandığınız krediyi ödeyememe gibi durum söz konusu ise bankanız ile görüşerek daha makul düzeyde taksit yapılmasını talep edebilirsiniz. Her ne kadar bankadan bankaya değişkenlik gösterse de hepsi için geçerli olan mantık az ödeme hiç ödenmemesinden iyidir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..