Konut Satışında Tarihi Rekor Beklentisi

Konut Satışında Tarihi Rekor Beklentisi

Emlak sektörü ülkemizde son yirmi yılda olduğundan fazla bir yükseliş yaşarken yeni yapılan projeler ve düzenlemeler ile de bu yıl ve önümüzdeki yılda da konut satışında rekor bir beklenti içerisine girmektedir. Yapılan konutların kişilere daha modern, rahat ve güvenli bir hayat vaat etmesi ile birlikte alım güçlerinin iyileştirilmesi adına yapılan pek çok projede mevcuttur. Bunlardan birisi de aslında beklentiyi en yükselten unsurda diyebiliriz banka kredilerinde uygulanan faiz oranlarının daha aşağı seviyelere çekilmesi olmuştur. Malum vade uzadıkça faiz oranları ve geri ödenecek tutarda artınca kişilerin çoğu kredili alımlara daha doğrusu konut alımlarına pek olumlu bakmıyordu.

Ayrıca konut satışında rekor beklenti olayını tetikleyen başka bir unsurda yine kredili satışlarda karşılaştığımız 120 vade süresiydi. Normal şartlarda sağlanan vade süresi ideal gibi görünse de orta gelirli kesimleri oldukça sıkıntı ve zora koymaktaydı, çünkü aylık bazındaki ödeme tutarları oldukça yüksek seviyelerde seyretmekteydi. Ancak yenilenen dönemde bu vadenin uzatılarak 240 aya çıkarılması önerisi ile bile piyasalardaki hareketlenmeler dikkati çekti, vade uzayarak aylık ödeme tutarlarında indirim yapılması söz konusu olunca artık daha fazla kişi konut kredi sisteminden faydalanarak ev sahibi olabilecek. Bu şekilde maddi durum iyileştirilmenin yapılması ile birlikte yapılan kentsel dönüşüm projeleri de oldukça etkili bir şekilde emlak ve konut piyasasında hareketlenmelere sebep oldu.

Bütün bu olumlu gelişmeler ile birlikte yeni dönemlerde konut satışında rekor beklentiler içerisinde olan emlakçılar, gayrimenkul danışmanları ve inşaat firmaları ile konut satın almak isteyen kişiler yakından alakadar olmaktadır. Kredili konut alımı sisteminde yapılan kolaylıklar ile birlikte bazı büyük inşaat firmaları kendi bünyelerinde inisiyatiflerini kullanarak belirli miktarda peşinat ile taksit imkânını da sunmaktadır ya da taksitlerin başlangıç tarihlerini öteleme gibi şans sunan firmaları da unutmamak gerekir. Bu şekildeki ödeme kolaylıkları sayesinde ve kişilerdeki ev alma konusunda ki taleplerin her geçen gün daha da artması ile tüm tarihin en yüksek satışlarının yaşanacağı beklenmektedir. Bu yöndeki beklentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini de bizlere en güzel zaman gösterecektir.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..