Konut Sektöründe Metrekare Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Konut Sektöründe Metrekare Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Emlak piyasası giderek büyüyen bir sektör olmakla birlikte pek çok kişinin de dikkatini çeken bir araştırma konusu olmayı da başarmıştır. Tarihi çok uzun yıllara dayanmasa da yine de yatırımcıların, ekonomistlerin veya inşaat firmalarının sürekli gündemini takip ettiği bir piyasadır. Bütün dünya üzerinde etkili bir yere sahip olan konut ve emlak piyasası çoğu zaman dalgalı kurlar gibi iniş veya çıkışlar sergilese de ülkemizdeki son on beş yıl içerisindeki istikrarlı artışı kimsenin gözünden kaçmamıştır. Taleplerin artması üzerine hızlanan piyasa arzları da destekleyerek kendine göre bir denge sağlamıştır, ancak bazı dönemlerde özellikle tüketiciler konutlarda metrekare fiyatlarının artış göstermesinden rahatsız olmaktadır. Tüketicilerin akıllarında yer edinmiş bir soru işareti olarak kalan metrekare fiyatları neye göre belirlenir? Aslında genelden özele sıralanabilecek pek çok değişken koşula bağlı olarak değişebilir.

Listenin en üst sırasına bakacak olursak ülkedeki sosyal ve ekonomik durum birinci faktörler arasında yer alır, ekonomik açıdan refah bir yerde elbette talep artışları yaşanacaktır ve bilindiği üzere de talep arttığında fiyat otomatik olarak yükselecektir. Metrekare fiyatları neye göre belirlenir listesinin ikinci sırasında ise elbette yapılan konut ve işyerlerinin donanım ve imkânları ile birlikte bulundukları alan ve bölgeler gelir. Sahip oldukları donanım ve özellikler yaşam kalitenizi etkilerken bulundukları çevrede sosyal yaşantınızı oldukça yakından ilgilendirecektir, böyle bir konuta da herkes sahip olmak ister ve adeta yarış halinde satın alma süreçleri başlar buda elbette ki metrekare fiyatlarının artışını yakından ilgilendirir. Biraz daha özele inmek gerekirse satın almayı planladığınız konutun bulunduğu il veya ilçe bile fiyatlandırma konusunda büyük bir rol oynar, öyle ki ülke genelinde yaşam şartları standardın üstünde sayılabilecek pek çok ilimiz varken sınırda veya sınır altında olan illerimizde vardır.

Metrekare fiyatı neye göre belirlenir listesinde birazda daha özellere inmek gerekirse, inşaat işini yüklenen firmalara göre de değişkenlik gösterebilir. Şöyle ki köklü ve tecrübeli bir firma daima yaptığı projelerinde kullandığı malzemelerin kalitesi ile imzasını atar diyebiliriz, yani ne kadar iyi ve kaliteli malzeme o kadar yüksek metrekare fiyatı diyebiliriz. Yatırım amaçlı konut sahibi olmak isteyen kişilerin çoğu metrekare fiyatlarını takip eder çünkü kaliteli bir yapıyı daha düşük fiyatlara alabilmeyi umut eder. Bu bazen mümkün olsa da çok sık karşılaşılabilecek bir durum değildir çünkü her ne kadar değişken unsurlara sahip olabilse de iyi ve kaliteli bir yapı değerinden asla ödün vermez. Bunun yanı sıra kendi yaşantılarını sürdürebilmek için satın almayı düşünen kişiler daha çok bütçelerine göre hareket etseler de farkında olmadan yine de emlak piyasasındaki metrekare fiyatlarında yükselmeye sebep olabilir. Sonuçta talep artışı yaşanır ve bağlı olarak da arzın artışı yaşanır.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..