Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?

Kredi Onayı Ne Kadar Sürer?

Çeşitli ihtiyaçlar için banka kredisi kullanmak isteyebilirsiniz. Çoğu zaman acil ihtiyaçlar nedeniyle bankaya kredi başvurusu yapıldığında kredi onayı ne kadar sürer sorusu da merak konusu olabiliyor. Çünkü bankalar başvuruları belirli bir değerlendirme yaparak neticeye bağlıyor ve kredi talebinin onaylanıp onaylanmadığını bildiriyor. Peki, kredi başvurularının onaylanma süresi nedir?

En Hızlı Onaylanan Hangi Kredi?

Bankalara yapılan kredi başvurularında en hızlı onay alan bireysel ihtiyaç kredileridir. Bankalar internet üzerinden ya da SMS yolu ile yapılan bireysel ihtiyaç kredilerini 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yanıtlayabiliyor. Bu yanıt kredinizin onaylandığı ya da onaylanmadığı yönünde olabilir. Ayrıca bankanın şubesine müracaat etmeniz de istenebilir. Bu durumda sizden ek bir teminat istenmesi gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Konut Kredisi Ne Zaman Onaylanır?

Konut kredi taleplerinde en az 1 iş günü beklemeniz gerekecektir. Çünkü satın alınmak istenen konut bankanın ekspertiz görevlisi tarafından incelenir ve değeri belirlenir. Konutun değerinin % 75’i oranında konut kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Tüm bu değerlendirme bankanın hizmet hızı ile ilgili olarak 3 iş günü ya da 5 iş günü sürebilir. Ancak kredi talebi ile aynı gün yanıt alınması pek mümkün olmuyor.

Taşıt Kredisi Onayı Ne Kadar Sürer?

Taşıt kredisi bankaların işleyen prosedürü bakımından benzer bir süreci gerektiriyor. Öncelikle kredinizin onaylanması gerekir. Sonrasında proforma fatura (sıfır araç için) ya da araç ruhsatı (ikinci el araçlar için) bankaya müracaat edilebilir.

Kredi Onayı İçin Neden Beklemek Gerekir?

Her banka kredi taleplerini belirli bir süre içerisinde yanıtlamak zorunda değil. Bu serbest sürenin ne kadar olacağı kişiye göre de değişkenlik gösterir. Kredi notunuz, mali durumunuz, finans hareketleriniz ve daha pek çok etmen dikkate alınabilir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..