Mikro Kredi Nedir? Kimlere Verilir?

Mikro Kredi Nedir? Kimlere Verilir?

Günümüzde özellikle kendi gelirinin sahibi olmak isteyen kadınların çalışma hayatına dâhil edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Hemen herkesin sıkça duyduğu mikro kredi uygulaması bu çalışmalar arasında ilk sırada yer alıyor peki, mikro kredi nedir, kimlere verilir?

Mikro Kredi Nedir

Ülkemizde fazla geliri olmayan çalışmayan kadınların çalışma hayatına dâhil edilmesi ve gelir sağlamaları için kefilsiz, teminatsız,  kredi kullanabildikleri sisteme mikro kredi denilir. Mikro kredi sisteminde 1000 liradan başlayarak 15 liraya kadar varan miktarda kredi alınabiliyor.

Mikro Kredi Kimlere Verilir

Bilindiği gibi bankalar kredi vermeye yetkili kuruluşlardır. Ancak bankalardan dar gelirli olmaları sebebiyle kredi alamayanlar mikro kredi sistemiyle istedikleri krediyi alarak iş kurabiliyorlar. Mikro kredi programından yararlanmak isteyenlerden istenen belgeler:

•          Fakirlik İlmühaberi,

•          İkametgâh Belgesi,

•          Nüfus Aile Bildirimi,

•          Ev kira ise, Kira Kontratı

•          Kendisi, eşi veya anne babasına ait Gayrimenkul Tapu Kayıtları,

•          Sosyal güvencesi olmadığına dair belge,

•          Sabıka Kaydı,

•          Hangi iş için mikro kredi talep ettiğine dair beyan

Mikro kredi programı grup tabanlı bir kredi modelidir. Bu modelde bir araya gelen 5 kişi başvuru yapabilir. Bu beş kişinin yakın akraba olmaması gereklidir. Mikro kredi başvurusu yapan 5 kişi TGMP personeline iş fikrini anlatır, iş için gerekli kredi miktarını belirleyerek TGMP personeline bildirir. Kurulan grup 5 günlük bir eğitim aldıktan sonra kredisini alarak işe başlayabilir. İlk başta bin lira gibi bir rakam verilen kişiler bu kadar para ile ne iş yapabilirim diye düşünebilir. Ancak adı üzerinde kredi mikro kredidir ve evde yapılan yemek, mantı gibi işler, hediyelik eşya ürünleri, gözleme dükkânı gibi fikirler için ilk etapta yeterlidir. İlk adımı başarıyla tamamlayan girişimciler bir sonraki adımda çok daha yüksek miktarda kredi alabilir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..