Nasıl Bina Satın Alınır?

Nasıl Bina Satın Alınır?

Bina satın almak, genellikle iş kurmak amacıyla yapılan bir eylem olsa da; bazı yatırımcılar satılık bina araştırması yaparak toplu gayrimenkul alımı da gerçekleştirmektedirler.

Bina satın almak, iki farklı amaç ile gerçekleştirilen bir yatırım şeklidir. Bu yatırım şekillerinden bir tanesi satın alınan binanın eski olması kaynağıyla ortaya çıkar. Yatırımcılar, eski bina satın almak işlevini gerçekleştirdikten sonra bu binanın yıkım işlemini gerçekleştirerek yeni bir bina inşaatı başlatırlar. Bu sayede, bölgedeki imar iznine göre gerçekleştirilen inşaat işlemi sonrasında yeni elde edilen konutlar parça parça satılarak ya da toplu kiraya verilerek bir gelir kapısı oluşturulur. Her iki yöntemde de yatırımcılar, bütçelerini iyi analiz etmeli, kâr marjlarını dikkatli bir şekilde hesaplamalıdırlar.

Satılık bina arayışında olan yatırımcıların, diğer bir yatırım yapma şekli ise kurumsal işletmelere, marka zincirlerine ve ofisciliğe uygun olan binaları satın alarak, bu binaları komplike bir şekilde kiraya vererek, bir gelir kapısı oluşturma işleminden ortaya çıkmaktadır.

Her iki yatırım şeklinde de satılık bina arayışında dikkat edilecek önemli unsurlar yer almaktadır. Eğer satın aldığınız binayı yıkarak yeni bina yapmak amacıyla bir satılık bina arayışı içerisindeyseniz, satın aldığınız binanın imar iznine ve emsal değerine mutlak suretle göz atmanız gerekmektedir. Ya da binayı bütün olarak kiraya vermek isteyen yatırımcılar, binanın bulunduğu konum, çevresinde yer alan işletmeler, ulaşım kolaylığı, sosyal yaşam merkezlerine, hastanelere ve okullara olan uzaklığı ve otopark kolaylığı gibi birçok önemli kriteri dikkatli bir şekilde incelemelidir.

Önemli derecede bütçe isteyen bir yatırım şekli olan bina satın almak, doğru firma ya da kuruluşa kiralanması halinde oldukça tatmin edici düzeyde ek gelir sağlamaktadır. Aynı zamanda birden fazla konutu kiralayacak kişi ya da kurum bulmak ve bu konutlar için temin edilecek kira gelirini takip etmek gibi zorluğu ortadan kaldıran bina kiralamak işlemi, bütçe büyüklüğü ile doğru orantılı olarak rahat bir gelir kapısı olmaktadır.

Aynı zamanda internet sitemizde yer alan satılık bina kategorisine göz atarak, yapacağınız bina satın alma yatırımı için ihtiyaç duyduğunuz temel bilgilere, genişletilmiş tecrübelere ve dökümanlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..