Nazım İmar Planı Nedir?

Nazım İmar Planı Nedir?

Bir bölgede imar düzeni yapılmadan önce alanın yapısı ve ölçüsüne göre plan hazırlığı yapılmaktadır. Ölçeklerine göre farklılık gösteren bu planlar hazırlık ve onay sürecinden geçirilmektedir. Ölçekli haritalar üzerinde düzenlenen imar planları sayesinde alanda çalışma yapılmasına izin verilmektedir. Nazım imar planı ise onaylanmış olan planların harita üzerinde ölçeklendirilerek gösterilmiş ve alanda bulunan her tür koşula göre sorun çıkmaması adına detaylı raporlar sunulan bir plandır.  

Haritalar 1/ 1000, 1/ 2000 ve 1/ 5000 ölçeklerinde hazırlanmaktadır. İmar planı yapılacak olan alanda çalışmalara başlayabilmek için onaylanmış imar planı planda yer alan projeye göre yapılması gerekmektedir. Alanda nüfus yoğunluğu, yol, yol durumu ve ulaşım sistemleri tek tek araştırılarak plan oluşturulur.  

Nazım imar planı dışında ayrıca alanın imar durumu bilinmesi gerekmektedir. İmar durumu 3 maddeden oluşmaktadır. Şifai imar durumu, yazılı imar durumu ve çizili imar durumu olarak 3 kategoriden oluşan imar durumları plan yapılırken mutlaka bilinmelidir. 

Şifai imar durumu Belediye plan ve proje müdürlüğünden alınmalıdır. Arsa ya da arsaların yüz ölçümü, bölge değeri ve alanda yer alan tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. Arsa üzerinde yapılacak olan çalışmanın bölgeye uygun olup olmadığı bu imar durumunda çıkmaktadır. 

Yazılı imar durumu ise yine Belediye plan ve proje müdürü tarafından hazırlanmış olan belgedir. Yapılacak olan çalışma ile ilgili dilekçe başvurusu yapılarak belge talebi istenebilir.  

Çizili imar durumu ise bölgeye ait olan tüm imarın harita üzerinde görülmesidir. Arsa sahipleri arsa ile ilgili çizili imar durumunu Belediye imar ve şehircilik müdürlüğünden dilekçe ile talep ederek temin edebilirler. 

Nazım imar planı için gerekli olan tüm imar durumları alındıktan ve belgelendikten sonra arsa sahipleri arsa üzerinde yapılacak olan çalışmalar için proje ve planlarını hazırlayarak gerekli yerlere başvuruda bulunup onaylama sürecine gitmelidir. Bu sayede arsa üzerinde yapılacak olan imar çalışmaları izinli bir şekilde yapıldığında imarın durdurulması söz konusu değildir. Öncelikle arsa sahipleri gerekli tüm belgelerini eksiksiz olarak hazırlayıp ilgili makamlara sunmalı ve çalışmalarına öyle başlamalıdır.  


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..