Nereden Ev Alınır?

Nereden Ev Alınır?

Konut satın alacakların aslında kafalarında ev alacakları yer hakkında genel bir fikir her zaman olur. Ancak pek çoğumuz daha iyi avantajlı bir konumdan ev sahibi olmayı elbette isteriz. Pekiyi o konum neresidir? Ev nasıl seçilir?

İhtiyaçları Tespit Edin

Eğer boşa harcayacak bol miktarda paranız varsa fazla düşünmenize gerek yok. En iyi ev hangisiyse onu alabilirsiniz. Lakin eğer ev satın almak noktasında sınırlı bir bütçeniz varsa size en uygun özelliklere sahip ve mümkünse en uygun fiyata sahip evi satın almanız gerekir. Bu noktada satın alacağımız evi ihtiyaçlarımıza uyacak biçimde analiz etmemiz ve tercih yapmamız, bu sayede aşırı bir harcamadan kaçınmamız doğru olacaktır.

Eğer 2 kişilik bir aileyseniz ve fazla kalabalıklaşma olasılığınız yoksa 5 odalı bir tercih etmenize gerek yoktur. Fakat en az bir çocuk sahibi olacaksanız, okul, hastane gibi merkezlere yakınlık değerlendirmeniz gereken özellikler olabilir. Bunun yanı sıra oyun parkları gibi çocuğunuzun mutlu ve güvende olabileceği bir site ortamı ilginizi çekebilir. Tabii işyerinize ve şehrin stratejik noktalarına olan mesafesi, alışveriş ve toplu taşıma imkanları da değerlendirilmesi gereken unsurlar arasında yer alır.

Güvenlik Birinci Sırada

Satın alacağınız evin tüm diğer özelliklerinden öte, güvenli biçimde inşa edildiğinden emin olmalısınız. Depreme dayanıklılık noktasına belgeleri bulunmayan yapılar alım satımı uygun olmayan yapılardır, bu yapıların alım satımı ile ilgili bir sınırlama bulunmamasından ötürü satın alıcıların kendilerinin bu özellikleri kontrol etmeleri gereklidir. Bu noktada bina yönetiminden depreme dayanıklılık testlerini isteyebilirsiniz.

Geleceği Düşünün

Şehirler büyümekte ve yerleşim merkezleri yer değiştirmektedir. Bu noktada satın alacağınız evin bugün itibariyle şehrin dışında kalıyor olması esasında size bir avantaj olarak dönebilir. Zira şehrin genişlemesi ile birlikte düşük değerdeki yapıların değerleri marjinal biçimde yükselmektedir. Hemen her şehrimizde yaklaşık aynı durum söz konusu olduğundan, özellikle oturmak için değil ama yatırım için satın alınan evlerin bu gibi noktalarda tercih edilmesi çok da uzun olmayan bir vadede ciddi fiyat artışları sağlayabileceğinden iyi bir yatırım olarak değerlendirilebilir.

Gayrimenkul yatırımı yaparken geleceğe yönelik projeksiyonları dikkatli yapmak gerekir. “Burası bir zamanlar tarlaydı” dememek ve bu değişimden payınızı elde etmek için profesyonellere danışınız. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..