Online Tapu Devri İçin Nereye Başvurulur?

Online Tapu Devri İçin Nereye Başvurulur?

Devir işlemleri genel olarak taşınmaz alım satımlarında gerçekleşmektedir, tabi farklı kullanım alanları da bulunmaktadır. Gayrimenkullerin devir işlemlerini bağlı bulundukları tapu müdürlükleri tamamlamaktadır, bunun içinde gerekli evraklar hazırlanarak başvuru yapılır ve randevu alınır. Tapu devri için randevularınızı bizzat tapu müdürlüğünden yapabileceğiniz gibi internet çağının verdiği avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Peki, Online tapu devri için nereye başvuru yapılır? https://www.tkgm.gov.tr/tr adresinden online başvuru yaparak tapu müdürlüğünde gerçekleşecek işlemler için ön randevu alabilirsiniz. Ancak tapu müdürlüğüne giderken yanınızda bulunması gereken evrakları kesinlikle eksiksiz olarak götürmeli ve randevunuzun tam günü ve saatinde orda olmalısınız. Gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

• Belediye rayiç bedeli belgesi,

• Nüfus cüzdanı,

• Vergi borcu yoktur yazısı,

• Tapu aslı veya fotokopisi,

• Zorunlu deprem sigortası (dask),

• Vekâletname

Online tapu devri isminde de anlaşılacağı gibi internet üzerinden sağlanır ayrıca telefon aracılığı ile de ön randevu işleminizi gerçekleştirebileceğinizi de buradan bildirelim. ALO 181 tapu ve kadastro hattını arayarak da randevu işlemlerinizi halledebilir ve istenilen koşulları öğrenebilirsiniz.

Bilindiği üzere ülkemizdeki resmi kurum ve kuruluşlardaki işlemlerin ilerlemesi bazen çok uzun sürebilmektedir, özellikle yoğun olan tapu müdürlükleri gibi alanlarda alternatif olarak vatandaşların işlerini daha kolay ve çabuk halledebilmek adına tasarlanan bu gibi yöntemler ile kalabalığın ve yoğunlun azalması beklenmektedir. Online tapu devri işlemleri sayesinde en azından randevu için beklenmenize gerek kalmadan ve gerekli evraklar konusunda bilinçli olarak tapu devir sürecini atlatabilirsiniz. Tabu bununla birlikte herkes interneti kullanamayabilir bunun gibi durumlar için geliştirilen tapu kadastro hattından da aynı süreci hızlandırmak için kullanabilirsiniz.

Tabi sadece randevu alarak veya gerekli evrak listesini tamamlayarak işlemlerinizde bitmiyor, yatırılması gereken bedel ve harçları da hesaba katarsak tapu devir işlemleri için belirli bir bütçe ayırmadan ve gerekli ödemeler yapılmadan işlemlerin tamamlanması beklenemez. Bu yüzdende bilinen bazı miktarlar hakkında da biraz bilgi verelim tapu rayiç bedeli olarak geçen ödemeler taşınmaz bedelinin binde 40 ‘kadar tutmaktadır. Ayrıca tapu devir harcını da hesaba katmanız gerekmektedir.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..