Radye Temel Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Radye Temel Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Radye Temel Nedir ?

 

Radye temel, reel adıyla radye jeneral temel, yükün zemine düzgün bir biçimde yayılmasını sağlayan bir çözümdür. Radye temel iyi inşa edildiğinde deprem yüklerine karşı başarılı şekilde çalışmaktadır ve radye temelin bu başarısı dünyaca kabul edilmiştir. Radye temel kolonlar ve kirişler vasıtasıyla yapının temelini oluşturur ve yapının deprem yüklerini aktardığı yerdir. Önceki yıllarda çok fazla yaygın kullanılmasa da günümüzde neredeyse her yapıda kullanılmaktadır. Başarılı sonuçlar vermektedir. Eğer bir yapı inşa edecekseniz kesinlikle Radye Temel üzerine kurmalısınız.

Radye Temel’in uygulama aşamaları nelerdir ?

 

  • Kazı kotu belirlendikten sonra hafriyat işlemleri ile başlanır.
  • Hafriyat işlemleri bittikten sonra ve zemin tesviye edildikten sonra 10cm grobeton dökülür.
  • Grobeton üzerine izolasyon (su izolasyonu membranı) yapılır.
  • İzolasyonun üzerine ince bir grobeton daha dökülür.
  • Harita mühendisi yardımıyla inşaat sınırları belirlendikten sonra temel kalıbı hazırlanır.
  • İşlemler tamamlandıktan sonra donatı imalatına geçilir. Donatı imalatı bittikten sonra projenin verdiği beton sınıfına (Ufak yapılar için genellikle C25-C30 beton kullanılır.) göre beton dökülür. Radye temel imalatı tamamlanmış olur.

Radye Temel Çeşitleri Kaç Adettir ve Nelerdir ?

 

                Radye temel çeşitleri 5 adettir. Radye temelin inşa edileceği bölgenin zemin sınıfına göre ve yapı tipine göre farklılık gösterir.

Düz Radye Temel Nedir ?

                Radye temelin akla ilk gelen ve genel anlamda en fazlaca kullanılan temel çeşididir. Kolonlar içinde fazla mesafe olmayan yapılarda ve yükü az olan yapılarda kullanılır.

Kirişli Radye Temel Nedir ?

                Kolonlar arasındaki uzaklık fazla ise kirişli radye temel uygulanır. Kendi içinde alttan kirişli radye temel ve üstten kirişli radye temel olmak suretiyle iki çeşidi vardır.

Mantar Radye Temel Nedir ?

                Yükü diğerlerine göre daha fazla olan yapıların fazla olan yüklerini daha geniş bir alana yaymak için uygulanır.

Ters Kemer Şeklinde Radye Temel Nedir ?

                Yükü fazla olan yapılarda veya yeraltı sularının fazla olduğu yerlerde kullanılır. Ancak uygulamadaki zorluğu ve yüksek hata oranı ihtimalinden dolayı pek tercih edilmeyen bir temel türüdür.

 

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..