Sıfır Konut mu, Yoksa İkinci El Konut mu Alınmalı?

Sıfır Konut mu, Yoksa İkinci El Konut mu Alınmalı?

 

Elbette herkes kullanılmamış bir konut almayı tercih edecektir. Lakin yeni yapıların ikinci el yapılarda göre çok ciddi maliyetleri söz konusu olabilirken, dünyanın en kaliteli yapısında dahi ilk birkaç yılda bazı aksaklıklar söz konusu olabileceğinden, kimilerimiz en azından birkaç yıl kullanılmış konutları tercih edebilmektedir. Ancak konutlarda, otomobillerde olduğu gibi kapıyı açtığınızda fiyatın yarısının azalması durumu söz konusu değildir. Zira yapılar çok eski değilse ikinci el olmasının pek de bir önemi yoktur. Bu noktada konum ve benzeri özellikler çok daha önemli parametreler olacak ve maalesef şehirlerin bazı noktalarında zaten sıfır ev sahibi olabilme olasılığı bulunmamaktadır. Kentsel dönüşüm ile birlikte büyükşehirlerin merkezi mevkilerinde sınırlı sayıda yeni konut imkanı oluşuyor olsa da maliyetleri nedeniyle bu yapıların daha az tercih edildikleri söylenebiliyor.

Neden Sıfır Konut?

Sıfır konut ve ikinci el konut kıyaslaması yapmak elbette çok mantıklı değil. Zira sıfır konut elbette yeni olacak ve yakın zamanda inşa edilmiş olacağından modern teknolojinin imkanlarını barındıracaktır. Tabii pek çok ikinci el yapı da artık kanuni zorunluluklar nedeniyle yenilenmekte ve en azından depreme dayanıklılık ve ısı yaşıtımı gibi esaslı niteliklere sahip olmaktadır. Yapıların iç dekorasyonunun yenilenmesi ile birlikte uzun yıllardır kullanılmakta olan yapılar dün inşa edilmiş gibi görünebilmektedir. Yeni yapılara göre fiyatları da uygun olan bu yapıların, şehrin merkezi noktalarında yer almaları da söz konusudur.

Tabii eski yapıların modern şehircilik ilkelerine uygun olarak inşa edildiğini söylemek doğru olmaz. Modern sitelerde yer alan nitelikli çevre düzenlemesi imkanları ve güvenlik altyapısı pek çok yeni ev tercih edenin karar vermesinde etkili olan unsurların başında gelmektedir. Otopark sorunu olmayan, çocukların güvenli biçimde oyun oynayabilecekleri alanları barındıran alanlara sahip sitelerin tercih edilmesinde en etkili özelliklerdir. Bu ihtiyaçların genellikle şehir dışındaki site nizamı içerisinde inşa edilmiş yeni yapılarda söz konusu olacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Tüm parametreleri kendi koşullarınıza göre değerlendirip, sizin için uygun olan tercihi yapmanız en uygun yöntem olacaktır. Hatta bu konuda profesyonellerden destek alabilir,  uzman görüşüne başvurabilirsiniz.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..