Tapu Harcı Nedir? Tapu Harcı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu Harcı Nedir? Tapu Harcı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emlak ve gayrimenkul sektörü ile yakından ilgilenen kişilerin çok iyi bildiği bir vergi türü olan tapu harcı nedir kısaca biraz inceleyelim. Gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında gerçekleştirilen ve hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı olarak tahsil edilen bir ödeme çeşididir. Bilindiği üzerede tapu harç bedelleri konutların bedellerine ve alım koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir, tapu harcı hesabı kredili olarak satın alınan konutta kredilendirilen tutar üzerinden hesaplanırken nakit alımlarda ise emlak vergisi değerinden beyan edilen tutar ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır.

Bu kadar koşula bağlı olarak değişkenlik gösteren tapu harçlarının hesaplanmasını nasıl yapabiliriz ve maddi gücümüzü nasıl ayarlayabiliriz? Gibi sorular sıkça rastlanılan sorulardır, daha önceleri tapu müdürlüğüne bizzat gidilerek yapılan hesaplama işlemlerine nazaran gerekli miktar hazırlanırdı ancak şimdilerde daha hızlı olabilecek internet üzerinden de bu işlem yapabilmeniz mümkün. Şimdi gelelim tapu harcı sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusuna, elbette ki öncelikli olarak internet üzerinden. Bilindiği üzere e-devlet sistemine geçiş yapılalı bütün resmi kurumlar ile bağlantılı olarak kendi şahsınıza ait bilgileri dileğiniz şekilde öğrenebilmektesiniz. Yine tapu harcı sorgulama işlemi içinde e-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz, giriş yaptıktan sonrasında tapu müdürlüğü seçeneklerinden taşınmazın bilgilerini ve satın alma koşullarını girerek yalnızca 2 dakika içerisinde tapu harcı miktarınızı öğrenebilirsiniz.

Evinizden çıkmadan halledebileceğiniz pek çok iş ile birlikte online tapu harcı sorgulama işleminizi de e-devlet sitesinden yapabilirsiniz. Hala mevcut bir girişiniz ve şifreniz yok ise başka bir devlet kurumu olan PTT şubelerinden T.C kimlik numaranız üzerinden şifrenizi alabilir ve bütün işlemlerinizi rahat bir şekilde halledebilirsiniz. Hızlı ve internet çağında yaşadığımızı düşünürsek nimetlerinden de faydalanma konusunda toplum olarak biraz daha kendimizi geliştirmeliyiz. Online tapu harcı veya tapu devir randevu işlemleri gibi basit düzeyli işlemler için bile artık sıra beklemenize gerek kalmadan, kalabalığın içinde rahatsızlık yaşamadan uzun sürebilecek işlemlerinizi daha kısa zamanda halledebilirsiniz. Artık işlerin eskisi gibi yürümediği konusunda da hem fikir olarak kendi çabalarınızla da olsa uzun süreli bekleyişler tarihe karışacak.


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..