Tapu Nedir?

Tapu Nedir?

İnsanların sahip olduğu çeşitli arazi veya bu araziler üzerine yapılmış olan yapıların resmime kazanması adına belirli bir evrak kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Bu tarz yapılar için resmiyet kazandırma işlemi ancak kamu kurumları aracılığı ile hazırlanan tapu evrakları ile resmiyet kazandırılmaktadır. İsmini çokça duymuş olduğumuz tapu nedir? Herhangi bir yer zeminine yapılmış olan bağımsız birimlere sahip olan veya kullanılan arazilerin resmiyet kazandırılması adına bu yerlerin bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlükleri aracılığı ile hazırlanmış olan resmi evraktır. İnsanların talepleri doğrultusunda müstakil ve daimi hak arayışları için halk arasında tapu senedi olarak da ifade edilen tapu hazırlanabilmektedir. Tapu kelimesinin çıkış manası ise Türkçemizde çok fazla kullanılan tapuk kelimesinden meydana gelmiştir. Tapuk kelimesi de dilimizde güven anlamına gelmektedir.

 

Sahip olduğumuz arazi ve yapıların tapu kayıtları ülkemizde birkaç kamu kurum ve kuruluşu kayıt altına almaktadır. Tapu kayıtlarını tutan bu kurumların başında ilk olarak tapu daireleri gelirken, buna ek olarak il ve ilçe merkezlerinde belediyeler ile belde olmayan bölgelerde ise bayındırlık müdürlükleri adı ile kurulmuş olan kamu daireleri hizmet vermektedir. Sahip olduğu arazinin veya konutun tapusu hakkında net bir bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak yapının bulunduğu il, ilçe, köy, pafta, ada ve parsel numaralarının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde tespiti yapılacak olan yeri farklı bir mekâna ait olması gibi yanlışlığın yapılmasına neden olmaktadır.

 

Tapu hizmetlerini veren kurumlar arasında ilk sırada yer alan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri bağlı bulunduğu bölgelerdeki taşınmazlara ait olan akitlerin tescil işlemleri, yenilenme, kadastro ve diğer işlemlerin mevzuatlara göre uygun yapılıp yapılmadığını kontrol etmektedir. Ayrıca tapu sicilleri ile birlikte mekânların ve yapıların bulunduğu haritaları sürekli olarak güncelleme ve yenileme görevini de üstlenmektedir. Tüm bu işlemleri yerine getiren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri bağlı bulunduğu bakanlık içerisinde ayrı bir bütçeye sahip olan kamu kurum ve kuruluşu olarak vatandaşlarımıza hizmet etmek ile görevlendirilmiştir. Ülkemiz genelinde köy, kasaba, belde, ilçe ve diğer mekânlardaki arazi ve konutların tapu işlemlerini gerçekleştirmektedir.

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..