Temelden Ev Alımında Dikkat Edilecek Unsurlar

Temelden Ev Alımında Dikkat Edilecek Unsurlar

Ev sahibi olmak isteyenler için alternatif ve daha uygun fiyatlı olmasından dolayı temelden ev alımına başvuru yapılabilmektedir. Ev sahibi olacağını düşünen kişilerin peşinatını verdikten sonra projenin durdurulduğu bilgisini almak oldukça hayal kırıklığı yaşanmasına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra temelden ev sahibi olmak için projeler genel olarak maket üzerinden satışa sunulmaktadır. Verilen ödemenin boşa gitmemesi için temelden ev alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Böylece projenin durdurulmuş olması ile karşı karşıya kalarak can sıkıcı olay ile karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. 

Bir inşaat firması temel atımı yapılmadan önce proje ile ilgili bittikten sonra nasıl olacağı, kaç daire olacağı ve çevre düzenlemelerini gösteren maket üzerinde tanıtım çalışmaları yapmaktadır. Maket üzerindeki binalar ile bitmiş projelerdeki binaların fiyat farkları tüketiciyi cezbedici özellikte olmaktadır. Maket üzerinden ev satın alınırken dikkat edilecek olan hususlara dikkat edilmesi hayallerin suya düşmesine de engel olacaktır. 

Temelden Ev Almak

Maket üzerinde bina satışı yapan firmanın geçmişini ve yaptığı projelerin, bu projelerde satın alan kişiler ile irtibata geçip firmanın güvenilir olup olmadığının araştırılmasının yapılması gerekir. Böylece firmanın bugün sizden aldığı peşinat ilerleyen günlerde proje iptalinin olması söz konusu olduğunda paranızın cebinize kalmasını sağlayacaktır. Güvenilir kaynaklardan mutlaka firma hakkında bilgi alınması gerekir. 

Söz konusu olan arsa üzerinde imar durumunun incelenmesi bu konuda da destek almanızı sağlayabilir. Tapu kayıtlarında arsanın ne durumda olduğunun mutlaka incelenmesi gerekir. 

Proje yapan inşaat firmasının ya da kooperatifin sözleşmesinin mutlaka görülmesi gerekir. Sözleşmede yer alan maddeleri tek tek okumanız ilerleyen dönemler için bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. 

Projenin belediye tarafından onaylanıp onaylanmadığı ve imara izninin olup olmadığı konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.  

Yapılan projenin statik ve teknik şartnamesinin incelenmesi gerekir. Böylece yatırım yapılacak olan projede yanılgıya düşmeniz yarı yarıya incelenmiş olur. 

Maket üzerinde tanıtımı yapılan binaların ekspertizini mutlaka çıkarttırmanız gerekir. Konut ile ilgili tüm bilgilerin alınması araştırma yaparken de yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli husus imar izninin nasıl verildiği ve nasıl olması gerektiği bilgisinin alınması daha sağlıklı alım işleminin olmasını sağlayacaktır. 

Satın alınacak olan dairenin peşin ve taksitli satışta faiz oranlarının ne olduğu hakkında mutlaka bilgi edinilmesi alıcının daha güvenli alışveriş yaptığını gösterecektir.  

Satın alma işlemi yapılırken mutlaka noter onaylı sözleşmenin olmasına dikkat edilmelidir. Bu noter onaylı sözleşmenin imzalanması alıcıyı güven altına alacaktır. 

Satış tamamlandıktan sonra en önemli husus ise binayı satan firma ile sürekli iletişimde olunması inşaatın devamı ile ilgi bilgi alınmasını sağlayacaktır. Satış sonrası irtibat kurmayacağınızı düşündüğünüz hiçbir firma ile maket üzerinden ev satın alma işlemine girmemeniz en doğru karar almanızı sağlayacaktır. 

 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..