Yabancı Uyruklular Türkiye'de Gayrimenkul Edinebilir Mi?

Yabancı Uyruklular Türkiye'de Gayrimenkul Edinebilir Mi?

Yabancı uyruklu bir vatandaş Türkiye sınırları içerisinde en fazla 30 hektar taşınmaz mülk satın alabilmektedir. Yabancıların askeri alanlarda ve yasak bölgelerde mülk satın alma ve kiralama yapması mümkün değildir. Ayrıca yabancı uyruklu kişilerin satın aldıkları ya da kiralamış oldukları mülklerde amacına uygun şekilde kullanılmayan ve Bakanlıklar tarafından tespit edilen durumlarda tasfiye etme hakkı Bakanlık tarafından uygulanmaktadır. Yapılacak olan projenin dışına çıkılarak yapılan her türlü çalışma tasfiye edildikten sonra kişinin Türkiye sınırlarında tekrar mülk sahibi olması söz konusu değildir. 

Tapu üzerinde yapılacak olan değişikliklerde yabancı uyruklu kişi ülkesine ait ve ülkesindeki durumu göz önünde bulundurularak satış ya da kiralama yapabilmektedir. Gerçek kişiler tarafından yapılan çalışmalar baz alınarak karar verilir. 

Türkiye sınırları içerisinde yer alan mülkün yabancılara satışı yada kiraya verilişi kanunen yapılabilir gözüküyorsa da ait olduğu ülke büyükelçiliklerinden onaylı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Mülk satın alacak olan yabancı uyruklu kişilerin hazırlaması gereken belgeler bakanlıklardan ve tapu dairelerinden maddeler halinde temin edilebilmektedir. Taşınmaz mülkün satışını yapan kişi ve alıcı olan yabancı uyruklu kişi arasında çıkan uyuşmazlıkta Türkiye Büyük Millet Meclisi 

mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir. Dava süresi boyunca alıcı ve satıcı herhangi bir işlem yapamamaktadır. 


Yorumlar


İlk Yorumu Sen Gönder
Yorum Gönder..